Gotowanie w mikrofali - przegląd pojemników do gotowania w kuchence mikrofalowej

Kojarzona głównie z odgrzewanym jedzeniem i popcornem z papierowej torebki, kuchenka mikrofalowa może być z powodzeniem wykorzystywana do przygotowywania w niej smacznych potraw na parze. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki.

Właściwie podgrzane potrawy z mikrofali zachowują wszystkie walory smakowe charakterystyczne dla posiłków przygotowywanych w sposób tradycyjny, nie wysychają i pozostają świeże. Pamiętaj jednak, że gotowanie w mikrofali wymaga użycia specjalnie w tym celu zaprojektowanych pojemników silikonowych lub plastikowych. Koniecznie muszą być one zaopatrzone w pokrywkę, dzięki której jedzenie podgrzewa się równomiernie, a woda nie odparowuje, w związku z czym mięso i warzywa pozostaną soczyste.

Gotowanie w mikrofalówce – rady i możliwości

Kuchenki mikrofalowe są cenione za ich zdolność do szybkiego rozmrażania i podgrzewania posiłków. Jest to pożyteczne szczególnie wtedy, gdy członkowie rodziny wracają do domu o różnych godzinach i wspólne spożywanie posiłku o jednej porze bywa trudne. Czy jednak zdajesz sobie sprawę, że nowoczesne mikrofalówki mogą również służyć do gotowania pełnowartościowych posiłków na parze. Warzywa, ryż, mięso, ryby, a nawet jajka czy makaron – wszystko to można śmiało przygotować w kuchence mikrofalowej. Potrawy nie tracą ani walorów smakowych, ani składników odżywczych. Warto też zauważyć, że gotowanie na parze w mikrofalówce pozwala zachować więcej (względem tradycyjnego gotowania) witamin A i B1. Ta pierwsza jest rozpuszczalna w tłuszczach i pełni ważne funkcje dla funkcjonowania naszego zmysłu wzroku, zaś ta druga jest rozpuszczalna w wodzie, a odgrywa ważną rolę w regeneracji i prawidłowym działaniu układu nerwowego.

Przygotowując posiłki w mikrofalówce, musisz jednak pamiętać o kilku sprawach. Warzywa na parze z mikrofali ugotują się równomiernie wtedy, jeśli wcześniej pokroisz je na jednakowej wielkości kawałki. Różyczki kalafiora czy brokułów ułóż łodygami do góry, ponieważ są one twardsze i gotują się wolniej. Skórkę warzyw twardych, takich jak papryka, ziemniak czy pomidor, nakłuj wcześniej widelcem – dzięki temu para uchodząca z nich w trakcie gotowania nie uszkodzi skórki. Odgrzewając panierowane kawałki mięsa, posmaruj je delikatnie olejem, inne, np. kotlety czy pieczeń, podlej sosem.

Naczynia i akcesoria do mikrofalówki

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał kuchenek mikrofalowych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie do nich naczynia. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór naczyń do gotowania na parze w mikrofalówce, różniących się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także pojemnością i kształtem. Z łatwością dobierzesz też niezbędne akcesoria, które ułatwią gotowanie i odgrzewanie posiłków w kuchence mikrofalowej. W zależności od tego, co częściej jadasz – zupy, zapiekanki, warzywa, makarony lub mięso – możesz wybierać między brytfannami płaskimi, głębokimi kubkami z pokrywkami zamykanymi klipsem, rondelkami bądź pojemnikami nietypowymi, na przykład do przygotowania popcornu. Dzięki nim przygotowanie smacznej przekąski na wieczorny seans stanie się bajecznie proste, kuchnia pozostanie czysta, a garnki – nieprzypalone.

Naczynie do gotowania na parze w mikrofali – warzywa z mikrofalówki

Warzywa z kuchenki mikrofalowej najlepiej przygotujesz, wykorzystując parowar do gotowania w mikrofalówce, na przykład 2,4 L Sistema. Pojemnik posiada specjalistyczną wkładkę, która gwarantuje szybkie i dokładne gotowanie bez utraty wartości odżywczych gotowanych produktów. Pokrojone warzywa lub kawałki mięsa rozkładasz równomiernie na koszyczku, na dno pojemnika wlewasz wodę i całość szczelnie zamykasz. Pokrywka pojemnika wyposażona jest w poręczne uchwyty, które się nie nagrzewają, co sprawia, że podnoszenie jej jest bezpieczne. Gotowanie na parze w mikrofali jest proste i nie zabierze ci wiele czasu.

Foremki do gotowania jajek w mikrofalówce – miski na jajecznicę z mikrofalówce

Jajka w koszulce, sadzone lub jajecznica na śniadanie? Żaden problem! Również takie rarytasy możesz przygotować w kuchence mikrofalowej. W celu ugotowania jajek w koszulce możesz wykorzystać naczynia z nowej kolekcji M-Cuisine™, w którego skład wchodzą pojemnik na wodę, mały cedzak z uchwytem i pokrywka zapobiegająca pryskaniu.  Natomiast do jajek sadzonych idealnie nadaje się pojemnik Sistema do gotowania jajek w mikrofalówce. Wystarczy wbić jajko do pojemnika, zamknąć i umieścić w urządzeniu, by po chwili cieszyć się pysznym, sytym śniadaniem. Jak widzimy akcesoria kuchenne marki Joseph Joseph zyskują uznanie dając dużą wygodę w codziennym życiu.

Pojemniki plastikowe, czy silikonowe?

Jakie pojemniki do gotowania w mikrofalówce wybrać: plastikowe czy silikonowe? Do gotowania lub podgrzewania posiłków w kuchence mikrofalowej możesz używać zarówno jednych, jak i drugich. Miej jednak na uwadze, że nie wszystkie naczynia plastikowe nadają się do mikrofalówki – należy dokładnie przyjrzeć się informacjom od producenta zamieszczonym na etykiecie. Z kolei pojemniki silikonowe idealnie nadają się również do mrożenia w nich owoców, warzyw, a nawet zup, co ułatwia późniejsze ich rozmrożenie.

Jaki pojemnik wybrać?

Do gotowania lub podgrzewania jedzenia w kuchence mikrofalowej możesz używać naczyń szklanych i ceramicznych. Pamiętaj jednak, że nie mogą one być wyposażone w elementy metalowe ani być pokryte złoceniami. W razie wątpliwości lepiej skorzystać z pojemników z tworzywa sztucznego lub silikonowych, przeznaczonych specjalnie do gotowania w mikrofalówce. Ich wielkość, kształt i pojemność, a także przeznaczenie warto wybrać pod kątem indywidualnych preferencji. Lubisz kuchnię włoską? W takim razie w twojej kuchni nie może zabraknąć pojemnika do gotowania ryżu w mikrofalówce.

Gotowanie w kuchence mikrofalowej to idealny sposób na szybkie, pełnowartościowe posiłki. Rozmaite pojemniki pozwolą ci nie tylko przygotować smaczny posiłek w domu, lecz również zabrać go do pracy.