Jak zjeść ciepły posiłek w pracy? Z pomocą przychodzą termosy obiadowe

Nie masz możliwości podgrzania w pracy posiłku? A może masz dość czekania w długiej kolejce do pracowniczej kuchenki mikrofalowej? Jeśli tak – termos obiadowy to naczynie właśnie dla Ciebie! Sprawdź, dlaczego warto go kupić.

Chcesz jeść ciepłe i pożywne posiłki w pracy? Wyposaż się w termos na obiad!

Żywność do pracy można transportować na kilka sposobów. Jednym z nich jest zaopatrzenie się w lunchbox, czyli wygodny i praktyczny pojemnik na kanapki czy sałatki, wyposażony w wiele przegródek, do których można włożyć różne rodzaje smakołyków. Ich szeroki wybór ma w swojej ofercie Sistema. Niektórzy zabierają ze sobą obiad do pracy w słoikach, np. takich, jakie ma w swojej ofercie angielska marka Kilner. Jeśli jednak chcesz zjeść rozgrzewający posiłek w biurze, a nie masz możliwości jego podgrzania, lepiej wyposaż się w termos obiadowy, doskonale utrzymujący pożądaną przez nas temperaturę pożywienia. Pojemnik termiczny to świetna alternatywa dla klasycznych pudełek na żywność w szczególności, gdy mamy już dość tradycyjnych kanapek.

Jak działa termos obiadowy?

Termos obiadowy to pojemnik przystosowany do przenoszenia w nim dań obiadowych. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury potraw wewnątrz termosu jest możliwe, dzięki tzw. próżni technicznej, tj. przestrzeni o bardzo niskim ciśnieniu, która ograniczona jest cienkimi ściankami pokrytymi lustrzaną warstwą, doskonale odbijającą światło. Dzięki takiej konstrukcji, potrawy zawarte w naczyniu obiadowym są mniej podatne na działanie temperatury z zewnątrz.
Trzeba podkreślić, że właściwości termosu można wykorzystać w dwojaki sposób. Naczynie utrzymuje zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, dlatego można do niego włożyć zarówno gorące dania, jak i te przygotowane na zimno.

Jaki termos obiadowy wybrać?

Na maleomi.pl znajdziesz szeroki wybór termosów obiadowych, różniących się między sobą materiałem wykonania, pojemnością czy kształtem. By wybrać termos, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania oraz będzie służył nam przez długie lata, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, takich jak: pojemność, szczelność, wytrzymałość, czas utrzymywania pożądanej temperatury posiłku czy dodatkowe wyposażenie termosu w postaci powłoki antypoślizgowej bądź wygodnego uchwytu lub paska.

Termos na jedzenie – pojemność

Wielkość termosu to jedno z podstawowych kryteriów, którym powinieneś kierować się przy wyborze tego pojemnika. Termos o pojemności 500 ml wydaje się być wystarczającym pojemnikiem na obiad do pracy, choć prawdziwe łasuchy powinny pomyśleć o kupnie termosu większego, np. o pojemności 710 ml. A jeśli chcesz zabierać ze sobą do biura obiad dwudaniowy, pomyśl o kupnie kilkuczęściowego pojemnika termicznego, w którym pomieścisz zarówno zupę, jak i drugie danie.

Pojemniki na żywność do pracy – materiał wykonania

Termosy obiadowe wykonuje się ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Na rynku można też znaleźć modele wykonane z zewnątrz z plastiku, natomiast wewnątrz – ze stali. Dlaczego materiał wykonania termosu jest tak ważny? Otóż decyduje on wytrzymałości naczynia oraz jego właściwościach termicznych.
Termosy wykonane ze stali nierdzewnej są solidne, trwałe oraz odporne na rozmaite uszkodzenia. Nie pochłaniają zapachów i nie wydzielają ich, a także długo utrzymują ciepło. Ich jedyną wadą jest to, że są cięższe od modeli plastikowych. Stalowe termosy w ofercie naszego sklepu pochodzą od znanych i renomowanych marek, takich jak Thermos King, Stanley czy MonBento.
Plastikowe termosy są wygodniejsze do przenoszenia, ponieważ są lżejsze. Trzeba jednak ostrożnie się z nimi obchodzić, ponieważ nie odznaczają się tak wysoką odpornością, jak modele stalowe. W ofercie naszego sklepu Aladdin termos to rodzaj pojemnika na żywność wykonanego z plastiku.

Termosy obiadowe – właściwości izolacyjne

Materiał wykonania, a co za tym idzie – wytrzymałość termosu to jedno, jednak, by pojemnik dobrze spełniał swoje funkcje, musi być szczelny. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się o wylanie zawartości termosu i pobrudzenie naszej torby czy plecaka, a przechowywane w naczyniu posiłki przez długi czas będą miały pożądaną temperaturę.
Wiele modeli termosów wyposażonych jest w podwójne ścianki czy zakrętki po to, by nie dopuszczać do utraty ciepła. Warto przed wyborem konkretnego modelu zwrócić uwagę na elementy decydujące o jego właściwościach termicznych. W końcu termos to pojemnik, który kupujemy po to, by przez długi czas utrzymywał ciepło bądź zimno przechowywanych w nich dań. Musisz wiedzieć, że dobrej jakości termosy obiadowe, utrzymują ciepło potraw przez minimum 6 godzin.
Pamiętaj o tym, by dopasować termos do wielkości posiłków, ponieważ tylko całkowicie uzupełnione naczynie będzie odpowiednio długo utrzymywało temperaturę dań. Litrowy pojemnik na zupę może nie spełnić Twoich oczekiwań, jeśli zechcesz w nim przenosić do pracy mniejsze porcje posiłku. Musisz jednak wiedzieć, że posiłki płynne i półpłynne, takie jak zupy, potrawki czy gulasze zdecydowanie dłużej utrzymują ciepło niż dania w formie stałej.

Termos na jedzenie – dodatkowe funkcjonalności

• Zakrętka z zaworem bezpieczeństwa
Wewnątrz termosu obiadowego wytwarzane jest ciśnienie niosące za sobą pewne zagrożenie w postaci „wybuchu” naszego dania w czasie transportu czy poparzenia się gorącą parą wydostającą się po otwarciu naczynia. Dlatego wiele termosów wyposażonych jest w zawór bezpieczeństwa, który umożliwia bezpieczne pozbycie się pary, a także wyrównuje ciśnienie w termosie oraz ułatwia jego otwieranie.
• Powłoka antypoślizgowa
Termos obiadowy z zewnętrzną powłoką antypoślizgową eliminuje ryzyko jego wyślizgnięcia się z ręki, a w konsekwencji – upuszczenia naczynia i wylania się jego zawartości.
• Miska i łyżka
Niektóre pojemniki termiczne posiadają jednocześnie miskę i łyżkę. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że nie musisz dodatkowo nosić do pracy osobnych naczyń i sztućców, by zjeść ciepły obiad. Przykładem takiego pojemnika obiadowego jest termos Thermos King. W wewnętrznej zakrętce tego modelu czeka na Ciebie składana łyżka, a sama nakrętka po położeniu jej na grzbiecie zamienia się w użyteczną miseczkę.
• Rączka i pasek
Istnieją modele termosów obiadowych posiadające wygodną rączkę po to, by bezpiecznie móc transportować naczynie. Są też termosy wyposażone w materiałowy lub skórzany pasek.

Pamiętaj o przygotowaniu termosu do użycia!

By termos dobrze pełnił swoją funkcję i przez długi czas utrzymywał wymaganą przez nas temperaturę, należy go przed użyciem odpowiednio przygotować. Wystarczy, że przed włożeniem potrawy, wlejesz do termosu wrzątek i pozostawisz go na 5 minut. Dzięki temu prostemu trikowi, termos przez dłuższy czas będzie utrzymywał ciepło dania. Jeżeli chcesz przenieść w termosie zimne danie, wystarczy, że przelejesz naczynie zimną wodą.
Nie sposób jednoznacznie wskazać, jaki termos wybrać, ponieważ każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby. Jeśli chcesz zabierać ze sobą do pracy porcję ciepłej zupy czy gulaszu, postaw na termos o mniejszej pojemności. Jeśli jednak planujesz przenosić do biura dwudaniowy obiad, rozważ zakup podwójnego pojemnika termicznego. Jedno jest pewne – każdy model termicznego naczynia obiadowego daje możliwość zjedzenia ciepłego posiłku w każdym miejscu i czasie!