O co chodzi z tym bidonem?

O co chodzi z tym bidonem?
Czyli o dziecięcych naczyniach słów kilka.

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważne jest, by twoje dziecko miało swoje własne “dziecięce” naczynia? Czy to w ogóle aby na pewno jest potrzebne? Myślisz sobie, że pewnie to jakiś tani chwyt marketingowy, bo przecież równie dobrze może jeść za pomocą dużych sztućców lub pić z normalnego kubka? Mówisz, że ‘kiedyś takich bajerów nie było’ i ogólnie teraz to wszędzie tylko komercja i nic poza tym?

No cóż. Nie zmienimy twoich przekonań, ale możemy pokazać ci kilka faktów, które rozjaśnią nieco o co chodzi w tym całym boomie sztućców, kubeczków i bidonów, które tak intensywnie promujemy, a bez których na pierwszy rzut oka można spokojnie się obyć.

Fakt 1:

Dziecko to nie jest dorosły. Pod żadnym względem. I choć brzmi to jak oczywistość, czasami o tym zapominamy. Dzieci różnią się od swoich rodziców zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Nie są więc w stanie prawidłowo utrzymać widelca czy kubeczka przystosowanego do dużych, inaczej wyglądających i inaczej funkcjonujących rąk.

Fakt 2:

Dzieci gryzą. Dotyczy to szczególnie maluchów w okresie ząbkowania, ale nie tylko.

Odruch gryzienia, żucia czy ssania wraz z chęcią wkładania różnych dziwnych przedmiotów do ust towarzyszy także przedszkolakom i w niektórych sytuacjach zdarza się dzieciom w wieku szkolnym.

Wszystko przez pierwotną, instynktowną ciekawość i chęć poznawania świata wszystkimi zmysłami, ale również wspomnienie komfortu oraz bezpieczeństwa jakie towarzyszyło karmieniu w pierwszych tygodniach życia.

Właśnie z tego powodu dziecięce naczynia są miękkie, bezpieczne i odporne, a materiały z których je wykonano dopasowane do unikalnych potrzeb dziecka.

Fakt 3:

Samodzielność i poczucie własnej wartości to klucz do prawidłowego rozwoju i sukcesu w przyszłości.

Ale jak najlepiej nauczyć dziecko samodzielności? To proste: pozwolić mu na to.

Dzieci uwielbiają być chwalone i móc wykonywać ‘’dorosłe’’ czynności, takie jak jedzenie, picie czy ubieranie, samemu lub z niewielką pomocą rodzica. Zyskują wtedy poczucie sprawczości i odpowiedzialności, budują własną wartość, umacniają wiarę w siebie i własne możliwości.

Fakt 4:

Budowanie poczucia indywidualności i własnej tożsamości jest kluczowe w trakcie procesu rozwoju osobowości twojego dziecka.

Nie znaczy to wcale, że masz brać kredyt i budować mu osobny pokój, jeżeli nie ma swojego. Jest na to inny sposób.

Nie tylko własny komplet naczyń, ale i bidon lub butelka na wodę w ulubionym kolorze rozwiążą sprawę perfekcyjnie.

Koniec końców, każdy z nas lubi mieć coś własnego, a zaczyna się od małych rzeczy, prawda?

Na koniec małe przypomnienie.

Jest lato i upały nikogo nie dziwią, ale miej na uwadze, że dzieci odwadniają się o wiele szybciej niż dorośli i taki stan może poważnie zagrażać ich zdrowiu a nawet życiu! Dlatego w drugiej części artykułu pomożemy ci wybrać odpowiedni bidon lub butelkę dla twojego malucha.

Stay tuned!