Słoiki na przetwory i nie tylko. Do czego warto używać słoików i jakie wybrać?

Własnoręcznie robione przetwory nawet w najbardziej mroźny i deszczowy dzień są w stanie przywołać wspomnienie słonecznej wiosny i ciepłego lata. Dodatkowo dżemy, marmolady, suszone owoce, kiszonki, marynaty czy też soki są w stanie dostarczyć nam dużej ilości witamin oraz minerałów potrzebnych organizmowi. Dlatego też dzisiaj poruszymy temat jakim jest przygotowywanie przetworów oraz pasteryzacja słoików. W poniższym artykule znajdziesz kompletną wiedzę na temat przygotowywania właśnie tych wyrobów. Zapraszamy do czytania.

Czym charakteryzują się dobre słoiki?

Odpowiednie słoiki do pasteryzacji produktów spożywczych powinny zapewnić doskonałą szczelność ponieważ tylko wtedy nasze przetwory zachowają swoje właściwości. Najlepsze do tego typu operacji będą więc słoiki twist-off (z zakrętkami) oraz typu weck czyli posiadające gumowe uszczelki i szklane pokrywki. Pierwszy typ słoików doskonale sprawdzi się zarówno przy pasteryzacji na mokro jak i na sucho. Przy słoikach typu weck zaleca się stosowanie ich do pasteryzacji na mokro ale już na sucho nie. Dzieje się tak ponieważ gumowa uszczelka zawarta w tego typu słoikach może zostać zniszczona w piekarniku. Dodatkową różnicą pomiędzy słoikami twist-off a typu weck jest możliwość postawienia słoika do góry dnem. Jest to możliwe przy słoikach twist-off natomiast całkowicie niewskazane przy typie weck.

Od czego zacząć robić domowe przetwory?

Na początku zastanów się jaki rodzaj przetworów chciałabyś przygotować. Zrobienie dżemu będzie różnić się bowiem od procesu kiszenia ogórków lub marynowania warzyw. Gdy już ustalisz jakich przetworów chcesz dokonać, sporządź listę potrzebnych składników - owoców lub warzyw, które chcesz zakonserwować oraz ewentualnie dodatkowych produktów takich jak np. cukier. Składniki te powinny być jak najbardziej świeże a dodatkowo dojrzałe i jędrne dzięki temu przetwory wyjdą naprawdę wyborne. Następnie zakup również słoiki. W zależności od rodzaju i ilości przygotowywanych przetworów mogą przydać się zarówno duże jak i małe słoiki. Po przygotowaniu przetworów możesz napełnić nimi wypasteryzowane słoiki. Wyjątkiem są kiszonki, które można włożyć słoików niepoddanych procesowi pasteryzacji.

Pasteryzacja słoików

Pasteryzacja słoików to prosty sposób na polepszenie jakości przygotowywanych przetworów. Możesz wykonać ją na 2 sposoby:

  • Poprzez gotowanie. Wyparzone słoiki wypełnij przetworami oraz mocno zakręć a następnie włóż do garnka napełnionego wodą. Na samym dnie naczynia rozłóż jeszcze ściereczkę aby nie doprowadzić do popękania słoików podczas gotowania. Słoiki nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie. Najlepszym rozwiązaniem będzie owinięcie je ściereczką. Po 15-20 minutach możesz wyjąć słoiki, dokręcić je i ustawić na ścierce do góry dnem a następnie zostawić w takiej pozycji na 24 godziny.
  • Poprzez pieczenie. Zakręcone słoiki zawierające przetwory włóż do piekarnika a następnie nastaw temperaturę 110-120 stopni. Abyś mógł uniknąć niechcianych "ruchów słoików" blachę lub ruszt wyłóż np. gazą. Słoiki powinny piec się około 30 minut. Po tym okresie wyjmij je, dokręć i ustaw na ścierce do góry dnem a następnie zostaw je na 24 godziny.

Przydatnymi akcesoriami przy przygotowywaniu przetworów, pasteryzacji słoików jak i samym ich spożyciu mogą być:

Jakie są rodzaje słoików?

Słoiki na przetwory dzielą się na kilka rodzajów.

  • Twist-off

To klasyczne słoiki posiadające metalową nakrętkę. Mogą być wyparzane zarówno we wrzątku, piekarniku jak i zmywarce.

  • Weck

Są zamykane na gumkę oraz sprężynkę. Wyparza się je we wrzątku rzadziej w piekarniku z racji na możliwość pęknięć gumowych części w kontakcie z wysoką temperaturą.

  • Słoiki ozdobne

Zarówno słoiki typu twist-off jak i weck występują również w wersjach ozdobnych idealnych np. na sprezentowanie przetworów innej osobie. Często spotykane są również specjalne naklejki na słoiki.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów słoików możesz zamówić w sklepie maleomi.pl/

Jakie polecamy słoiki z naszej oferty?

Do przetworów o niewielkich ilościach i objętości w zupełności wystarczą małe słoiki. W tym przypadku możemy polecić zarówno mini słoik z pokrywką jak i mini słoik z pokrywką, uszczelką i zapinkami

Przy przetworach o nieco większej objętości warto zaopatrzyć się już w słoiki o innych rozmiarach. Może to być zarówno słoik typu twist-off jak i typu weck

Jak otworzyć zamknięty słoik?

Na pytanie jak otworzyć słoik, który jest nadzwyczaj oporny mogą pomóc Ci metody, które przedstawimy poniżej.

Przede wszystkim z mocno zamkniętym słoikiem pomóc może...wrzątek. Dzięki niemu zarówno zniwelujesz powstałe w słoiku podciśnienie jak i rozszerzysz nieco wieczko (jeśli zostało ono wykonane z metalu). Przygotuj wrzątek i wlej go do garnka lub żaroodpornego naczynia. Następnie umieść w nim do góry dnem słoik z przetworami. Poczekaj kilka minut, wyciągnij słoik, wytrzyj go i spróbuj otworzyć. Metoda ta jest znacznie lepsza niż polewanie samego wieczka, przy którym to w łatwy sposób można się poparzyć.

Drugim sposobem jest podważenie wieczka, tępym nożem, widelcem lub śrubokrętem. Podważać należy do momentu gdy usłyszysz "pyknięcie". Metoda ta może spowodować skaleczenia lub inne rany a w dodatku uszkodzi wieczko słoika.

Innymi metodami poradzenia sobie z opornym słoikiem jest mocne uderzenie go od spodu. Sprawdzić może się również dociśnięcie go do twardej powierzchni takiej jak blat lub posadzka.

Akcesoria pomocne przy otwieraniu słoików jak i przygotowaniu posiłków na ich bazie znajdziesz również znajdziesz w sklepie maleomi.pl/

Inne kreatywne zastosowania słoików

Nie samymi przetworami żyje człowiek a słoiki można wykorzystać w codziennym życiu jeszcze na wiele sposobów. Jakich?

Otóż mogą one posłużyć jako naczynia do podawania koktajli lub innych napojów. Świetnie sprawdzą się także przy deserach, do przygotowania których można użyć słoiki bez pokrywki.

Bardzo dobrze sprawdzą się również w roli pojemnika np. na sypkie produkty, biurowe rzeczy bądź łazienkowe akcesoria. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będą słoiki z pokrywką.

Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie w nich fotografii. Słoiki w łatwy sposób można przeobrazić także na świeczki a nawet lampy. Bardzo ciekawym sposobem jest również przerobienie słoika na skarbonkę.

Spełnią się one również w roli wazonu na kwiaty lub pojemnika na pędzle. W tym wypadku należy jednak wybrać słoiki o większych rozmiarach i bez pokrywki. Takie jak np. https://maleomi.pl/sloik-delika-100-ml-op-6-szt 

Polecane produkty