Świąteczne posiłki – jak przechowywać i przewozić jedzenie?

Święta nadchodzą wielkimi krokami, a wraz z nimi pięknie przystrojona choinka, wymarzone prezenty, spotkania w gronie rodzinnym, ale też suto zastawiony stół. Jeśli na święta przygotowujesz wiele potraw i zastanawiasz się, jak prawidłowo je przechowywać i w jaki sposób bezpiecznie transportować – ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Przechowywanie i przewożenie świątecznych potraw – zobacz jakie to proste!

Choć świeżo przyrządzone potrawy są zawsze najsmaczniejsze, z powodzeniem większość z nich możesz przechowywać w lodówce, by jeszcze przez kilka kolejnych dni móc rozkoszować się ich smakiem. Im żywność bardziej przetworzona, czyli smażona, pieczona, duszona czy gotowana, tym dłużej zachowa swą świeżość. Do przechowywania potraw wykorzystuj pojemniki na obiad, które cechują się wytrzymałością i co ważne – są szczelne i nie pochłaniają zapachów. Większość dań przyrządzonych w nadmiarze można także zamrozić i w takiej formie przechowywać nawet przez kilka miesięcy.
Jeśli nie jesteś organizatorem świąt, jednak będziesz przygotowywać smakołyki w swoim domu, by potem przewieźć je do miejsca świętowania, zaopatrz się w termosy obiadowe i pojemniki na żywność. Dzięki nim bezpiecznie i bez obawy o wylanie się czy zgniecenie, przetransportujesz przyrządzone przez siebie smakołyki.

Ryby

Karpie, śledzie i inne gatunki ryb to podstawa wigilijnego stołu, które wymagają odpowiedniej obróbki i należytego przechowywania. Z racji tego, że ryby nie należą do najtrwalszych produktów, najlepiej poddawać je obróbce termicznej w dniu zakupu i jak najszybciej zjeść. Wtedy też są najsmaczniejsze, choć potrawy z ryb, np. rybę po grecku, możesz trzymać w lodówce do 5 dni. Najdłużej w lodówce można przechowywać śledzie w oleju, bo aż do 3 tygodni. Do przechowywania ryb, z racji ich specyficznego i bardzo intensywnego aromatu wybieraj szczelnie zamykane pojemniki hermetyczne, by inne potrawy nie przeszły ich zapachem. W takim pudełku bezpiecznie też przetransportujesz rybne dania.
Warto dodać, że zarówno świeże ryby, jak i potrawy rybne z powodzeniem można mrozić. Świeże ryby trzymamy w zamrażalniku do 3 miesięcy, a te poddane obróbce – nawet do pół roku. Niestety po rozmrożeniu nie będą one już tak smakowite, jak od razu po przygotowaniu, dlatego świetnym pomysłem na przechowywanie smażonych ryb jest przygotowanie ich w zalewie octowej. Wystarczy przyrządzić marynatę z wody, octu, warzyw, przypraw i cukru, włożyć kawałki ryb do słoików i zalać gorącą marynatą.

Pierogi i uszka

Pozostałe po wigilijnej kolacji pierogi z kapustą i grzybami lub uszka do barszczu przechowuj w lodówce do 4 dni w pojemnikach do żywności. Po upływie tego czasu możesz je zamrozić w przeznaczonych do tego pudełkach. Ale uwaga! Ugotowane i ostudzone uszka lub pierogi wkładaj do pojemnika, zachowując niewielki odstęp po to, by się nie posklejały. W tym celu możesz je też przelać olejem przed zamrożeniem. Do przewożenia pierogów świetnie się sprawdzają pojemniki hermetyczne, których szeroki wybór ma w swojej ofercie marka Decor.

Sałatki

Chyba nie ma domu, w którym na Wigilii nie pojawiłaby się na stole sałatka jarzynowa czy śledziowa. Niestety, ze względu na znajdujący się w nich majonez, są to potrawy, które szybko ulegają zepsuciu. Sałatkę z majonezem możesz trzymać w lodówce maksymalnie 2 dni. Jednak świetnym patentem na przedłużenie jej trwałości jest przechowywanie pokrojonych warzyw w pojemnikach na żywność i podkreślanie ich smaku majonezem lub jogurtem bezpośrednio przed podaniem na stół. Sałatek z majonezem nie wolno mrozić.

Czerwony barszcz, zupa grzybowa

Zupy przechowuj w lodówce. Jeśli jednak nie zjesz ich przez kolejne 4 dni, możesz przedłużyć ich czas przydatności do spożycia, dzięki mrożeniu lub pasteryzacji. Przelaną do szczelnego pudełka zupę, trzymaj w zamrażalniku do 6 miesięcy. Najlepszymi naczyniami do mrożenia zup są plastikowe pojemniki na obiad, przy czym zapełniaj je płynem maksymalnie do ¾ wysokości. Mrożona zupa zwiększa swą objętość i pojemnik mógłby popękać.
Innym sposobem przechowywania zup jest ich pasteryzowanie. Jak pasteryzować zupy? W pierwszej kolejności przelej płyn do wcześniej wyparzonych i osuszonych słoików typu twist lub weck. Słoiki włóż do dużego garnka wyłożonego ściereczką. Dzięki temu nie będą obijać się o dno. Garnek zalej wodą do ¾ wysokości i gotuj pod przykryciem. Czas pasteryzacji, tj. około 20 minut, licz od momentu zagotowania się wody w garnku. Po tym czasie wyjmij słoiki, zaciśnij nakrętki i połóż do góry dnem na ręczniku papierowym. Słoiki możesz też pasteryzować w piekarniku – przez 40 minut w 130 stopniach Celsjusza. Pasteryzowane potrawy przechowuj w lodówce, spiżarni lub piwnicy do 3 miesięcy.
Termosy obiadowe to najodpowiedniejsze pojemniki do przewożenia zup. W szczególności polecamy termosy amerykańskiej marki Stanley. Dlaczego? To wysokiej jakości produkty wykonane ze stali nierdzewnej odznaczające się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Nie pochłaniają zapachów, są całkowicie szczelne i długo utrzymują ciepło – wlana do nich ciepła zupa przez długi czas będzie miała pożądaną przez nas temperaturę.

Kapusta z grzybami, kapusta z grochem, bigos

Postną kapustę lub bigos z powodzeniem możesz przechowywać w pojemnikach na jedzenie lub słoikach przez kilka dni w lodówce lub na balkonie. Doskonałym sposobem na przedłużenie trwałości dań z kapusty jest ich mrożenie. W czym? Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem są pojemniki na żywność, w których możesz je trzymać nawet do 6 miesięcy. Równie niezawodnym sposobem przechowywania kapusty i bigosu jest pasteryzacja. Dzięki temu odrobinę odciążysz swoją lodówkę, ponieważ poddaną pasteryzacji kapustę w słoiku możesz przechowywać w piwnicy lub spiżarni, nawet przez kilka miesięcy. Warto jednak podkreślić, że nadmiar kapusty z grzybami możesz wykorzystać do przygotowania innych smakowitych potraw, np. krokietów, pierogów czy pasztecików. Do przewożenia dań kapustnych wybieraj termosy obiadowe.

Wędliny i mięsa

Brytfanki z mięsem czy półmiski z wędlinami to smakołyki, które goszczą na naszym stole w szczególności w Pierwszy i Drugi Dzień Świąt. Niezjedzone podczas świątecznej uczty mięsne dania możesz przez kilka dni przechowywać w lodówce. Możesz je też zamrozić. Wystarczy, że mięsa pieczone, mięsa duszone w sosie, wędliny, pasztety przełożysz do pojemników na żywność i tak przygotowane włożysz do zamrażarki. Przechowuj je w ten sposób do 6 miesięcy, przy czym wędliny sklepowe – do miesiąca. Do transportu mięs proponujemy pojemniki na obiad.

Świąteczne wypieki

Ciasta ucierane, drożdżowe czy makowce przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej pod lnianą lub bawełnianą ściereczką, wówczas pozostaną świeże i pachnące nawet do 5 dni. Z kolei przechowywany w ten sposób tradycyjny piernik może leżeć nawet przez kilka tygodni. Sernik natomiast najlepiej trzymać w lodówce. Podobnie jak ciasta z kremem. Pojemniki hermetyczne Decor to najlepsze miejsce dla tego typu smakołyków. Dzięki właściwemu przechowywaniu przez długi czas pozostaną świeże i nie pochłoną zapachów innych potraw. Niektóre rodzaje ciast można też mrozić, m.in. sernik czy makowiec, które będą smakować równie dobrze nawet po upływie kilku tygodni.
W większości domu tradycją jest też przygotowywanie pierniczków. Idealnym miejscem do ich przechowywania są metalowe puszki na pierniczki – pięknie udekorowane, z rozmaitymi wzorami będą stanowiły dodatkową świąteczną ozdobę Twojego domu. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu pierników będziesz mógł cieszyć się ich smakiem nawet przez kilka tygodni.
Na maleomi.pl znajdziesz wiele pojemników na żywność, w których bezpiecznie przewieziesz przygotowane wypieki bez obawy o uszkodzenie struktury ciasta, polewy czy dekoracji.
Przechowywanie i przewożenie przygotowanych przez nas świątecznych smakołyków wcale nie musi być trudne! Wystarczy znać ogólne zasady dotyczące przechowywania potraw oraz wyposażyć się w odpowiednie pojemniki na obiad, które stanowią nieocenioną pomoc zarówno w przechowywaniu, jak i transportowaniu rozmaitych dań.