Przegląd naczyń i sztućców dla dzieci - gadżety zachęcające do jedzenia

Wielu rodziców czeka na moment, kiedy ich dziecko zacznie samodzielnie posługiwać się sztućcami. Ta banalna z perspektywy dorosłego czynność dla małego człowieka oznacza często trwającą wiele tygodni naukę – dopiero po długim czasie zacznie on swobodnie i prawidłowo operować łyżeczką, widelcem czy nożem. Pierwsze naczynia dla niemowląt to początek oswajania malucha z tego typu rzeczami w jego życiu oraz pokazywania ich zastosowania.

Zalety uczenia dziecka samodzielności – od kiedy uczyć jeść sztućcami?

Jedzenie palcami, czyli etap, którego trudno uniknąć w rozwoju dziecka, z pewnością nie szkodzi dziecku. W ten sposób uczy się ono samego odruchu wkładania jedzenia do ust, a także prawidłowego gryzienia i przełykania. Jednak posługiwanie się sztućcami to jeden z pierwszych kroków w kierunku usamodzielnienia się malucha. Biorąc pod uwagę, że niektóre dzieci zaczynają interesować się różnymi rzeczami szybciej, a inne później, nie warto na siłę wciskać im plastikowej łyżeczki. Lepiej za to je obserwować – być może same w pewnej chwili zaczną naśladować rodziców.

Na początek łyżeczka – pierwszy zestaw sztućców dla twojego dziecka 

Pierwsze sztućce dla dzieci – a konkretnie na początek samą łyżeczkę – można kupić w momencie, kiedy planujemy rozszerzenie diety niemowlęcia. Zazwyczaj odruch gryzienia rozwija się u niego około 6. miesiąca. Już jednak od samego początku karmienia innymi pokarmami niż mleko czy herbatki warto używać różnych naczyń dla niemowląt, aby dziecko oswajało się ich widokiem i podpatrywało, jak się z nich korzysta. Kiedy niemowlę dostanie łyżeczkę do zabawy, z czasem zacznie kojarzyć, że czymś podobnym jest karmione i chętnie zacznie podejmować próby posługiwania się nią. Powinno być przy tym uczone przez rodzica, że wkłada się ją do ust poziomo i w ten sam sposób wyjmuje.

Ponadto pierwsze sztućce dla dzieci powinny być wykonany z lekkiego tworzywa i mieć bezpieczne, zaokrąglone brzegi, które nie poranią ust czy rąk dziecka. Z kolei antypoślizgowy uchwyt pomoże stabilnie utrzymać je w dłoni. Ich rozmiar powinien być dopasowany do rąk dziecka. Proponowane zestawy naczyń dla dzieci mają także np. nietłukącą się miseczkę z przyssawką, dzięki czemu będzie stabilna, nie przechyli się ani nie przekręci.

Jak nauczyć dzieci jedzenia warzyw? Dobre nawyki żywieniowe u dzieci

Według obowiązującego schematu żywienia niemowląt pokarmy stałe wprowadza się do diety dziecka między 5. a 7. miesiącem życia. Lepiej, żeby pierwsze były warzywa niż owoce, aby maluch przyzwyczajał się do ich smaku. Zaleca się wówczas np. marchew, ziemniaki, dynię, pietruszkę, brokuły i seler.

Rodzice już od najmłodszych lat kształtują smak dzieci, co oznacza, że mają szansę nauczyć prawidłowych schematów żywieniowych. Mogą również sami dać dobry przykład. Można się więc dzielić z dzieckiem marchewką, podsuwać mu warzywa, kiedy jest zajęte zabawą, a także komponować je w ciekawy sposób na talerzyku.

Przegląd zestawów naczyń dla dzieci z motywem z bajek

Maluchy uwielbiają wszystko, co kolorowe i błyszczące. Dlatego naczynia i sztućce dla dzieci z motywem bajkowym będą idealnym zakupem. Dziecko zaczyna już bowiem powoli rozpoznawać bohaterów kreskówek i mieć swoich ulubionych. Dodatkowo kolorowe nadruki będą zachęcać dziecko do jedzenia. Niejeden maluch będzie ciekawy, jaki rysunek kryje się pod kolorową papką. Bajkowe motywy w zestawach naczyń dla dzieci sprawią, że spożywanie posiłków będzie dla niego prawdziwą zabawą i przyjemnością. Warto więc sięgnąć po bohaterów z takich bajek jak np. „Pszczółka Maja”, „Kubuś Puchatek”, „Auta”, „Kraina Lodu” czy „Myszka Miki”.

Stylowe sztućce dla twojego dziecka – 10 najlepszych propozycji

Pierwsze posiłki dziecko może spróbować jeść już od 4 miesiąca życia, np. z pomocą łyżeczki z silikonu firmy Poupy. Anatomiczny uchwyt ułatwi jej trzymanie, a materiał, z jakiego została wykonana, nie będzie drażnił dziąseł. W okolicach 6 miesiąca życia można maluchowi sprezentować 2 łyżeczki KIDSME zmieniające kolor. Wygodny, ergonomiczny uchwyt łatwo wpasowuje się w dłoń dziecka i pomaga mu w sprawnym manewrowaniu. Końcówka łyżeczki zmienia swoją barwę na ciemniejszą pod wpływem ciepła. Tym samym rodzic będzie wiedział, że jedzenie jest jeszcze zbyt gorące.

Dla małego smakosza można także kupić zestaw sztućców dla dzieci z etui. Są one tak zaprojektowane (zaokrąglone kształty), aby łatwo można było się nimi posługiwać. Ciekawym pomysłem na rozpoczęcie przygody z samodzielnym jedzeniem jest też łyżeczka w kształcie samolotu, jaką oferuje marka Poupy. To nauka z elementem zabawy, co z pewnością szybko przyniesie efekty! Łyżeczka do karmienia z podobizną Kubusia Puchatka? Czemu nie! Poza bajkowym motywem jego zaletą jest dłuższa rączka, dzięki której łatwiej będzie wydostać jedzenie ze słoiczka.

 

Na pierwszy komplet do samodzielnego jedzenia powyżej 9. miesiąca życia składać się mogą łyżeczka i widelec np. z zestawu sztućców dla dzieci KIDSME, dostępnego w kilku wersjach kolorystycznych. Poza zaokrąglonymi rogami mają antypoślizgowy i miękki uchwyt. Jako komplet do nauki samodzielnego jedzenia nadawać się mogą również sztućce LOL marki VIALLI DESIGN, wykonane ze stali nierdzewnej, przyciągające swoim kształtem oraz oryginalną kolorystyką. Korzystać z nich mogą dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Dla tego samego przedziału wiekowego przeznaczone są stylowe sztućce przypominające kredki. Oryginalne wykończenie łyżeczki, widelca i noża ze stali nierdzewnej zestawu MOMO z VIALLI DESIGN z pewnością zainteresuje niejednego malucha! Dla dziewczynek powyżej 3. roku życia najlepsze sztućce będą z wizerunkiem małych księżniczek Disneya z firmy WMF. W ich towarzystwie każdy posiłek będzie znacznie lepiej smakował!

 

A na koniec naszych propozycji magiczny zestaw sztućców i naczyń dla dzieci prosto z kultowej bajki „Auta”. To propozycja dla ich małego wielbiciela – komplet składa się z talerzyka, miseczki, noża, widelca, dużej łyżki i małej łyżeczki. Naczynia wykonane są z porcelany, a sztućce – ze stali nierdzewnej.