Każdy z nas może zadbać o środowisko, segregując odpady. Jeżeli zrobimy to dobrze, umożliwimy ich ponowne przetworzenie. Co powinniśmy wiedzieć i co przyda się do segregacji śmieci?
Jak segregować odpady?
Podstawą segregacji odpadów jest wiedza na temat rodzajów surowców, które należy oddzielać. Podział obejmuje cztery grupy: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne. Prawidłowa segregacja śmieci umożliwia ich powtórne przetworzenie. Dodatkowo musimy pamiętać również o odpadach niebezpiecznych, do których zalicza się przede wszystkim: baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstw, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach oraz sprzęt RTV i AGD. Niektóre odpady noszą miano opakowań wielomateriałowych. Przykładem może być karton po soku, który należy umieścić w pojemniku do metali i tworzyw sztucznych. Warto zaznaczyć, że segregowanych odpadów nie trzeba myć, ponieważ zrobią to za nas pracownicy sortowni. Szczegółową rozpiskę z wyróżnieniem, jakie odpady trafiają do konkretnych grup surowców, można znaleźć na stronie rządowej.
Jakie kosze przydadzą się do segregacji?
Aby ułatwić sobie sortowanie odpadów, warto wyposażyć swoje gospodarstwo domowe w specjalne kosze do segregacji. Dzięki nim zaoszczędzimy czas i nie będziemy musieli martwić się ponownym wyciąganiem śmieci z worków. W sklepie maleomi.pl można znaleźć różne pojemniki do segregacji, które charakteryzują się przede wszystkim wewnętrznym podziałem wiaderka na dwie części. Przykładem mogą być pojemniki do segregacji Touch Bin Bo w kolorze białym. Dwukomorowe kosze na śmieci o pojemności 2 x 30 litrów sprawdzą się doskonale jako nowoczesny i elegancki mebel. Dla wygody użytkowników dostępna jest również wersja produktu z trzema komorami. Warto również zwrócić uwagę na łatwe i intuicyjne otwieranie. Śmietniki do segregacji Touch Bin Bo można otworzyć, dotykając lekko dłonią pokrywy.
W asortymencie sklepu maleomi można znaleźć również dwukomorowe śmietniki do segregacji Brabantia New Icon o pojemności 2 x 2l. Jest on wyposażony w wolnoopadającą pokrywę, którą otwiera się przy pomocy pedału, bezdotykowo. Dzięki antypoślizgowej podstawie nie musimy się martwić, że kosz przesunie się podczas otwierania. Warto zaznaczyć, że pasują do niego worki do segregacji o kodzie V. Jeżeli potrzebujemy pojemników o większej pojemności, dostępne są również pedałowe kosze do segregacji o Brabantia BO z wyciąganymi wiaderkami 11 i 23 l. Pojemniki możemy dopasować do wystroju kuchni lub innego pomieszczenia dzięki dostępności różnych kolorów i materiałów. Przykładem uniwersalnego śmietnika może być Touch bin ze stali nierdzewnej z powłoką FPP.
Co może pomóc w segregacji odpadów?
Jeżeli chcemy sobie ułatwić segregację odpadów, może nam się przydać stojak na worki do segregacji śmieci. Może być wykonany ze stali nierdzewnej lub plastiku. Jest to z reguły konstrukcja podzielona na trzy części. Pokrywy w różnych kolorach odpowiadają rodzajom odpadów: zielony na szkło, żółty na plastik oraz niebieski na papier. Stojak do segregacji sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym, a jego pojemność 120 l umożliwia rzadsze zmienianie worków.
Warto również zwrócić uwagę na specjalne worki do segregacji. Ich kolor odpowiada rodzajowi odpadów według wyżej podanej klasyfikacji. Można również zainwestować w zestaw koszy do segregacji TWIST o pojemności 10 l, które sprawdzą się doskonale w mniejszych pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem mogą być również śmietniki do segregacji Albula marki Rotho. Dzięki wyprofilowanym kształtom możemy umieścić je jeden na drugim. Specjalne otwory pozwolą na wygodne wyrzucanie odpadów bez otwierania pokrywy.
Segregacja bio odpadów – jak to robić dobrze?
W każdym gospodarstwie domowym pojawia się również dużo odpadów BIO, czyli przykładowo obierków warzyw i owoców. Dzięki nim możemy uzyskać naturalny kompost lub po prostu wyrzucić je do pojemnika biodegradowalnego. W tym przypadku sprawdzą się kosze na śmieci na odpady BIO marki Rotho. Nie ulega wątpliwości, że z takiego śmietnika mogą ulatniać się niechciane zapachy. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć pojemnik w specjalne filtry węglowe pochłaniające nieprzyjemny odór.