Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję. Często zdarza się nam nucić słowa popularnej piosenki podczas porannej toalety. To prawa, że mydło wszystko umyje, jednak żeby zachować nie tylko swoją higienę, ale także porządek w łazience czy kuchni, mydło potrzebuje odpowiedniej oprawy w postaci dozownika na mydło.

Czym wyróżnia się dobry dozownik do mydła?

Czym wyróżnia się idealny pojemnik do mydła w płynie? To pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, gdy chcemy kupić taki artykuł. Dobry dozownik powinien być wykonany z materiałów trwałych, które są odporne na uszkodzenia, np. w wyniku upadku, a także takich, które zapewnią odporność na zużycie i sprawią, że przedmiot ten będzie służył nam długie lata. Cechą świadczącą o tym, że wybraliśmy dobry dozownik, jest też posiadanie przez niego antypoślizgowej podstawy. Dzięki temu nie będzie rysował powierzchni, a będzie stał pewnie i stabilnie. Oprócz pomocy przy zachowaniu higieny przez jego użytkowników, podajnik na mydło powinien być skonstruowany tak, żeby łatwo go było czyścić. Ważne jest również, żeby pompka była niezawodna, działała łatwo, jednak z minimalnym oporem chroniącym przed przypadkowym wciśnięciem, ale też bez potrzeby wkładania nadmiernej siły w celu użycia dozownika. Pojemnik na mydło w płynie powinien też dozować odpowiednią jego ilość – ani za mało, ani za dużo, lecz w sam raz. Dozownik nie może kapać. Warto wspomnieć, że dozownik na mydło powinien też posiadać łatwy sposób napełniania i szeroki otwór do nalewania mydła. Przykładem idealnego produktu może być dozownik Brabantia, który posiada większość z wymienionych cech.

Rodzaje dozowników

Istnieje szereg różnych dozowników do mydła w płynie. Począwszy od najzwyklejszych, klasycznych, wolnostojących dozowników z pompką do naciskania, poprzez dozownik do mydła wiszący – szczególnie przydatny pod prysznicem czy w miejscach o dużym natężeniu ludzi – aż po dozownik na płyn do mycia naczyń. Szczególnie wygodnym rodzajem dozownika jest bezdotykowy dozownik do mydła, przydatny bardzo często w miejscach, gdzie należy zachować wysoką sterylność i higienę. Jednym z tego rodzaju przedmiotów jest automatyczny dozownik do mydła. W warunkach zwiększonej sterylności świetnie sprawdzi się też dozownik łokciowy, którego nie naciska się dłonią.

Dozowniki można też podzielić ze względu na środek czyszczący, którymi je wypełniamy. Może to być płyn dezynfekujący albo dozownik do mydła w pianie lub płynie. Wyjątkowym rodzajem dozownika jest pojemnik na płyn do mycia naczyń, bardzo przydatny w kuchni.

Na co zwrócić uwagę, dobierając dozownik do wystroju

Przed wyborem odpowiedniego dozownika należy się zastanowić, w jakim miejscu będzie stał – czy jest to łazienka, czy może powinniśmy szukać w dziale dozowniki do kuchni. Pozwoli nam to wybrać produkt pasujący do otoczenia. Musimy się też zastanowić, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia i czy potrzebny nam dozownik wolnostojący, czy na przykład dozownik do mydła na ścianę. Nie bez znaczenia jest też kolor produktu – możemy wybrać dozownik do mydła czarny, biały albo w jeszcze innym fantazyjnym kolorze.

Wady i zalety dozowników do mydła

Dozownik do mydła należy dobierać tak, żeby miał jak najwięcej zalet, minimalizując ilość wad widocznych przy użytkowaniu. Niektórych z wad nie da się uniknąć, jak na przykład problemu wyczerpania się baterii w automatycznych dozownikach do mydła. Dokonując wyboru, należy zastanowić się nad przeznaczeniem dozownika oraz miejscem, w którym chcemy go ustawić. Zalety dozownika do kuchni mogą okazać się wadami, gdy zamontujemy go w łazience, więc zakup trzeba dobrze przemyśleć!