Karafka jest jedną z najważniejszych części barku. Możemy ją dopasować do wybranego przez nas alkoholu oraz kształtu i stylu kieliszków, tak aby razem składały się na godny podziwu zestaw prawdziwego konesera alkoholi.

Czym jest karafka?

Karafka jest szklanym lub kryształowym naczyniem służącym do przechowywania oraz podawania różnego rodzaju alkoholi. Mają one wiele kształtów – zazwyczaj jednak są szersze na dole i kończą się wysoką, wąską szyjką. Bardzo często możemy trafić na karafki z korkiem, który ma za zadanie ochraniać przechowywany alkohol przed zwietrzeniem. Szersze spody mogą być między innymi okrągłe, kwadratowe czy prostokątne. Kształt karafki zazwyczaj związany jest z jej zawartością. Jakie typy karafek wyróżniamy?

Jakie są rodzaje karafek?

Karafki różnią się między sobą kształtem, wysokością oraz wielkością. Wszystko zależy najczęściej od tego, co w niej przechowujemy oraz podajemy. Do najpopularniejszych należy zaliczyć karafki do whisky. Charakteryzują się one grubą, kwadratową podstawą. Kształtem przypominają prostopadłościan, często posiadają liczne zdobienia oraz szlify. Innym popularnym rodzajem są karafki do wina, których mamy dwa rodzaje: do wina białego i czerwonego. Wina najczęściej podawane są w wysokich i smukłych karafkach. Charakteryzują się one okrągłym spodem i znacznie wydłużoną szyjką. Karafki do wina różnią się między sobą wcięciem – te do wina czerwonego posiadają wcięcie głębsze, natomiast do wina białego nieco delikatniejsze. Warta uwagi jest również karafka do nalewki, która w przeciwieństwie do poprzednich może przybierać więcej kształtów. Spośród innych popularnością cieszą się również karafki na wodę oraz karafki na bimber.

Czym charakteryzuje się dobra karafka?

Dobra karafka to przede wszystkim solidne wykonanie. Najpopularniejszym tworzywem używanym do ich produkcji jest szkło lub kryształ. Karafki często kojarzone są z elegancją i stylem, dlatego idealny wygląd jest jednym z najważniejszych elementów świadczących o dobrej karafce. Jeśli nie lubimy banalnych rozwiązań, dobrym rozwiązaniem dla nas będzie karafka z kranikiem. Nie tylko będzie znakomicie prezentować się na naszym stole, ale okaże się też funkcjonalna. Ciekawym pomysłem będą też karafki z grawerem. Wybrana z gotowych wzorów w sklepie lub zaprojektowana na własne zamówienie będzie niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym i z pewnością pomoże umilić niejeden wieczór. Dużą sławą od kilku lat niezmiennie cieszą się karafki czaszki, kojarzone z mrocznym stylem. Potrafią idealnie stworzyć ciekawy klimat, a przez swój kształt nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.

Zalety i wady karafek

Karafki od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Posiadają wiele zalet, spośród których warto wymienić te związane z ich wyglądem. Karafki stanowią ciekawy element wyposażenia wnętrza, dzięki swoim kształtom potrafią nadać niepowtarzalnego, klasycznego klimatu. Poza aspektem wizualnym karafki spełniają wiele innych funkcji. Specjalnie dopasowany do przechowywanego wewnątrz alkoholu kształt karafki wpływa na utrzymanie jego aromatu oraz chroni przed zwietrzeniem. Niewątpliwą zaletą karafek jest poręczny kształt większości z nich, który ułatwia nalewanie oraz degustację wybranego trunku. Kształt karafek z jednej strony jest ich zaletą, ale z drugiej może okazać się wadą. Naczynia wykonane ze szkła, z masywną podstawą, mogą okazać się bardzo ciężkie. Wszystko zależy od tego, na jaką karafkę się zdecydujemy.