Kosze jednokomorowe to niezbędny element wyposażenia nie tylko kuchni, ale również łazienki. Jak wybrać odpowiedni pojemnik? Jak segregować śmieci za pomocą koszy jednokomorowych?

Jak dobrać kosze jednokomorowe do segregacji?

Jeżeli mamy na tyle miejsca w kuchni, aby pozwolić sobie na postawienie w kuchni kilku pojemników na śmieci, wówczas warto zainwestować w kosz jednokomorowy. Dzięki temu bez problemu oddzielimy odpady wykonane z różnych surowców. W takiej sytuacji powinniśmy wyposażyć się w cztery kosze na śmieci z podziałem na: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne. Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy również kosze do segregacji z możliwością ustawienia pojemników jeden na drugim. Charakteryzują się one dodatkowymi otworami z przodu, które umożliwiają wrzucenie śmieci bez konieczności ściągania kolejnych koszy. Jednym z rozwiązań, które umożliwi nam częściową segregację śmieci, jest Brabantia kosz jednokomorowy z wkładem. To wyjątkowe rozwiązanie ułatwi nam oddzielanie odpadów organicznych, które można umieścić od razu w osobnym 1,5 litrowym wkładzie. 

Jeżeli decydujemy się na segregację odpadów z kuchni, wówczas świetnym rozwiązaniem może być kosz na odpadki biodegradowalne Calypso. Jedną z jego największych zalet jest łatwość czyszczenia. Dzięki temu nie musimy używać dodatkowych worków na śmieci. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, jakim jest stojak na worki na śmieci. W tym przypadku wystarczy na metalowej lub plastikowej konstrukcji umieścić odpowiednie worki i gotowe! Każda pokrywa ma inny kolor, który odpowiada odpadom, jakie należy do niego wrzucać.

Czy wyróżnia się dobry kosz jednokomorowy?

Dobry kosz jednokomorowy powinien charakteryzować się wygodnym mechanizmem otwierania. Nie każdy z nas ma możliwość swobodnego schylania się. Niektórzy nie chcą podnosić klapy ręcznie ze względów higienicznych. Aby uniknąć takich problemów, warto zainwestować w kosz z otwieraniem pedałowym. Dzięki temu podniesiemy klapę bez użycia rąk. Przykładem takiego rozwiązania może być kosz pedałowy flatback marki Brabantia. Będzie doskonałym rozwiązaniem nie tylko w zaciszu domowym, ale również biurze czy restauracji. Ponadto mimo systemu pedałowego z technologią MotionControl otrzymujemy gwarancję cichego zamykania. Dzieje się tak ze względu na wolnoopadającą pokrywę. Warto również zaznaczyć, że każdy kosz powinien blokować nieprzyjemne zapachy w taki sposób, aby nie ulatniały się one z wnętrza. Zapachoszczelność to cecha charakterystyczna nie tylko dla wyżej wspomnianego kosza jednokomorowego, ale również modelu Newicon czy kosza na odpadki Calypso.

Idealny kosz jednokomorowy powinien być również dopasowany do wystroju wnętrza i mieć wystarczającą pojemność, aby pomieścić wszystkie odpady.

Jakie są pojemności koszy jednokomorowych?

W asortymencie sklepu Maleomi znajdziemy wiele różnych rozwiązań. Dzięki temu każdy z nas może dopasować pojemnik do własnych potrzeb i preferencji. Jeżeli mieszkamy sami i nie produkujemy zbyt wielu odpadów, warto postawić na kosz na śmieci 25l - 30l. Taka pojemność zagwarantuje nam, że nie będziemy musieli wynosić śmieci codziennie. Jednocześnie kosz nie jest tak duży, aby zaczęło z niego nieprzyjemnie pachnieć zepsutymi odpadami. W tym przypadku mamy do wyboru kosz na śmieci Flatback, na przykład w kolorze białym 30l, cynamonowy kosz pedałowy Newicon z powłoką mineralną o pojemności 30l.  Jeżeli chcemy kupić pojemniki na śmieci do łazienki lub na odpady biodegradowalne, warto zwrócić uwagę na kosz na śmieci 6l lub mniej. Przykładem mogą być kosz pedałowy Newicon 3l marki Barbantia. Kiedy nasza rodzina jest duża i produkuje sporo odpadów, wówczas warto kupić większy kosz na śmieci 50l. W asortymencie Maleomi można znaleźć również kosz na śmieci 60l. Model Big Bin marki Brabantia posiada pokrywę z poręczną rączką, co bez wątpienia jest dużym udogodnieniem.

Dobór kosza do stylizacji pomieszczenia

Warto również zadbać, aby kosze na śmieci były dopasowane do wystroju wnętrza. Dzięki temu nikt nie zwróci uwagi na stojący w widocznym miejscu pojemnik. Może się zdarzyć, że wysokie kosze o większej pojemności nie zmieszczą się po prostu pod blat. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor. Jeżeli wybierzemy kolorowy kosz do białej kuchni, wówczas będzie rzucał się w oczy. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się mniejsze pojemniki Newicon 3l w kolorze platynowym oraz czerwonym. W przypadku większych koszy są to raczej stonowane kolory, na przykład: biały kosz Big Bin 60l, cynamonowy kosz pedałowy 30l, Biały Flatback 30l. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami oferty na stronie interesującego nas produktu.