Wspieranie rozwoju małego dziecka to jedno z najważniejszych zadań, przed którym stają rodzice. Aby zapewnić maluchowi, jak najlepsze warunki, często sięgamy po różnego typu akcesoria. Jednym z nich mogą być maty edukacyjne.

Czym jest mata edukacyjna?

Maty edukacyjne służą do stymulowania rozwoju dziecka. Można je rozłożyć na podłodze bez obaw o bezpieczeństwo dziecka. Mata dla dzieci jest stworzona z tkaniny uzupełnionej gąbką. Dzięki temu maluch może wygodnie leżeć zarówno na pleckach, jak i brzuszku. Bardzo często pełni również funkcję kojca. Łączy jednak wiele różnych zalet, które wspierają rozwój, stymulują zmysły i nierzadko zapewniają również chwilę dla siebie rodzicom. Główną funkcją maty edukacyjnej jest motywowanie dziecka do zdobywania nowych umiejętności. Kiedy maluch widzi wiele kolorowych przedmiotów i elementów, stara się za nie łapać, sięgać czy też poruszać, aby dotrzeć do interesującego go przedmiotu. Mata dla niemowlaka różni się zazwyczaj od tej przeznaczonej dla starszych dzieci. Pojawia się jednak pytanie, kiedy mata niemowlęca może zostać wprowadzona?

Od jakiego wieku warto używać maty edukacyjne?

Mata edukacyjna – od kiedy można ją stosować? Czy są pewne ograniczenia? Mata dla niemowlaka to wyjątkowa zabawka edukacyjna, która ma na celu pomóc mu poprawnie się rozwijać. Pierwszy rok życia to czas, gdy dziecko zaczyna się interesować otaczającym go światem, intensywnie rozwijają się jego zmysły. Według ekspertów mata dla niemowlaka będzie odpowiednia od 3 miesiąca życia. W tym momencie dziecko zacznie zwracać uwagę na pojedyncze elementy, a następnie poznawać kolejne funkcje. Na początku jednak można zauważyć, że niemowlak będzie z zainteresowaniem obserwował to, co dzieje się wokół niego. Kolejne zachowania, takie jak wyciąganie rączek po różne przedmioty, przyjdzie z czasem. Uznaje się, że dopiero od 6 miesiąca życia dziecko odwrócone na brzuszek będzie bawiło się elementami. Pamiętajmy jednak o dopasowaniu maty edukacyjnej do wieku dziecka oraz etapu rozwoju. 

Doskonałym rozwiązaniem może być mata interaktywna dla dzieci Gigant Magiczna Kraina od Tiny Love. Jej wymiary to 100x150 cm. Dzięki temu maluch może swobodnie się poruszać w obrębie mięciutkiej przestrzeni. Bez względu na ułożenie dziecka – na pleckach, brzuszku czy też obracającego się – będzie zdobywało kolejne umiejętności z zakresu koordynacji, równowagi, postawy. Do maty zostało dołączone również lusterko, które z pewnością zaciekawi dziecko i zmotywuje do dłuższego leżenia na brzuszku. Oprócz tego kontrastowe zestawienie kolorów wpłynie na stymulowanie zmysłu wzroku. Wśród stymulujących elementów znajdują się: łatwy do chwycenia gryzak, powiewające elementy, różne faktury zastosowanych tkanin, pluszowe elementy i wiele innych. Mata interaktywna Gigant występuje również w wersji dla dziewczynek Świat małej księżniczki.

Jakie cechy powinna mieć mata edukacyjna?

Decydując się na zakup maty edukacyjnej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszy z nich to odpowiedni obszar do zabawy. Duża mata edukacyjna zagwarantuje dziecku przestrzeń do turlania się, rozciągania i prób poruszania się w różny sposób. Dlatego też mata powinna być miękka, ale uniemożliwiać ślizganie się materiału na podłożu. Gwarantuje to między innymi: mata piankowa dla dzieci. Dodatkowe pałąki, możliwość przesuwania zabawek umożliwi dziecku zrozumienie działania związku przyczynowo-skutkowego. Wszystkie te cechy posiada między innymi mata niemowlęca Artystyczna Kraina – gimnastyka dla bobasa. Dziecko może z niej korzystać na trzy sposoby. Podczas leżenia na pleckach nad głową będą mu zwisać interesujące zabawki, do których być może będzie próbował sięgnąć. Kiedy będzie znajdował się na brzuszku, może zainteresować się regulowanym lusterkiem. Gdy dotrze do etapu siedzenia na macie, rozwój umożliwią mu przyciski włączające światła, muzykę. 

Najlepsze maty edukacyjne

Wśród najlepszych produktów znajdują się wyżej wymienione zabawki edukacyjne. Należy jednak uzupełnić zestawienie mata edukacyjna ranking jeszcze o dwa atrakcyjne rozwiązania. Pierwsze z nich to Bright Starts – Plac Zabaw. Fikająca Małpka z Piłeczkami. Zabawka posiada wszelkie niezbędne certyfikaty jakości i gwarantuje bezpieczeństwo. Dzięki niej dziecko otwiera się na poznawanie kolorów, dźwięków i kształtów, rozwijając przy tym najważniejsze zmysły. Warto również podkreślić, że ta mata niemowlęca przeznaczona jest dla maluchów już od pierwszych dni życia.

Warto również zwrócić uwagę na zabawkę, jaką jest mata edukacyjna 3w1 Magiczna Kraina, Black&White marki Tiny Love. Dzięki niej dziecko może korzystać z miękkiej książeczki z grafikami kontrastowymi, pałąków i pierścieni na zawieszki, filcowej karuzeli do stymulowania sensorycznego stóp, a także muzycznej zabawki z 3 melodiami. Bez wątpienia jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można znaleźć w asortymencie sklepu Maleomi.