Plecaki szkolne towarzyszą uczniom każdego dnia nie tylko w szkole, ale również podczas wycieczek czy spotkań z kolegami. Wybierając tornister dla ucznia, warto więc zadbać, by był on maksymalnie komfortowy i bezpieczny dla kondycji pleców dzieci.

Na co zwrócić uwagę, kupując plecak szkolny dla dziecka?

Kluczowym kryterium w wyborze plecaka szkolnego powinna być jego konstrukcja. Dobry plecak będzie ergonomicznie wyprofilowany, tak by w odpowiedni sposób dopasowywał się do krzywizn pleców i nie narażał dziecka na powstawanie lub pogłębianie się wad postawy. Najlepsze plecaki szkolne to te wygodne w noszeniu - lekkie, dostosowane do wzrostu i wagi ucznia z szerokimi, regulowanymi szelkami, które nie uciskają i nie wżynają się w ramiona. Dzieci z problemami natury ortopedycznej docenią plecaki na kółkach, które nie nadwyrężą ich delikatnego kręgosłupa.

Kupując plecaki do szkoły, warto zwrócić uwagę na ich ciężar i pojemność. Dla najmłodszych dzieci (klasy 1-3) dobrym wyborem będą plecaki, których waga nie przekracza 1 kg. Starsi użytkownicy poradzą sobie z tornistrami do 2 kg. W obu przypadkach plecak powinien być na tyle duży, by pomieścić wszystkie niezbędne artykuły szkolne - książki (w formacie A4 lub większym), piórnik, strój na wf czy drugie śniadanie. Zalecamy wybór tornistra z minimum dwiema komorami, które ułatwią segregację przyborów i oddzielenie np. kanapek od zeszytów. Dodatkowe boczne kieszonki lub termiczne torebki będą równie przydatne - sprawdzą się np. do przenoszenia przekąsek lub bidonu z wodą.

Usztywnione plecy w tornistrze mają szczególne znaczenie, jeśli chodzi o przedszkolaków lub maluchy, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą. Solidna ściana pokryta miękkim materiałem sprzyja równomiernemu rozłożeniu ciężaru, a tym samym promuje zdrową, wyprostowaną postawę ciała.

Jaki plecak szkolny dla dziewczynki?

Plecak dla dziewczyny, oprócz tego, że ergonomiczny, musi być wizualnie ładny. Jego kolor i faktura powinny przede wszystkim podobać się właścicielce - być odbiciem jej pasji i zainteresowań, a tym samym zachęcać dziewczynkę do regularnego korzystania z plecaka.

Najmłodsze uczennice ucieszą się z tornistrów z ulubionymi zwierzątkami, księżniczkami czy postaciami z bajek. Ich przykładem może być różowy plecak w kotki Pusheen. Starsze dziewczynki wybiorą coś bardziej stonowanego, ale wciąż wzór, który pozwoli odzwierciedlić ich osobowość. Ciekawym rozwiązaniem będą jednolite plecaki, które użytkowniczka może sama przyozdobić naszywkami lub niebanalny, odblaskowy plecak Glossy. Funkcje estetyczne są ważne, ale nie mogą przykryć praktycznego zastosowania torby - plecaki szkolne młodzieżowe powinny być wygodne w noszeniu i dostosowane do gabarytów dziecka.

Jaki plecak szkolny dla chłopca?

Wśród plecaków dla ucznia wyróżniają się ciekawe i oryginalne rozwiązania z różnorodnymi elementami geometrycznymi lub graficznymi np. plecak szkolny City Jungle Turtle przypominający żółwia. Dobrym pomysłem jest sportowy plecak dla chłopca z wizerunkiem ulubionej drużyny piłkarskiej, klockami lego, motywem militarnym lub gładkie, klasyczne tornistry.

Plecaki dla chłopców często bywają narażone na nadmierną eksploatację, dlatego kompletując wyprawkę szkolną, warto postawić na model ze wzmocnionym spodem, który będzie odporny na ciężar i nie uszkodzi się zbyt szybko. Aktywnym uczniom posłużą plecaki z rowkami na tylnej części tornistra, które usprawnią wentylację i sprawią, że tornister na dłużej pozostanie czysty i suchy. W maleomi pomyśleliśmy też o najmłodszych - to dla nich dedykowane są plecaki szkolne na kółkach, które odciążą wątłe sylwetki i zredukują ryzyko deformacji kręgosłupa.