Puzzle i układanki to doskonała rozrywka dla osób w każdym wieku. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli - nie tylko klasyczne puzzle na 1000 kawałków.

Puzzle i układanki dla dziecka

Już od najmłodszych lat warto rozwijać zdolności koncentracji, logicznego myślenia - można to robić dzięki różnego rodzaju puzzlom i układankom. Puzzle dla najmłodszych to nie klasyczne 1000 kawałków z widoczkiem. Na rynku znajdziemy zabawkę taką jak Dena Silikonowa układanka/gryzak Tęcza Pastelowa. Układanka pobudza wyobraźnię, zachęca do aktywności, pomaga poznawać kolory. Kolejna warta uwagi zabawka edukacyjna dla dzieci to puzzle piankowe 10 szt cyfry. Pomaga ona rozwijać koordynację ruchową dziecka, uczy rozpoznawania kształtów, może być także przydatna do nauki liczb i najprostszych działań na nich.

Puzzle i układanki dla dorosłych

Puzzle dla dorosłych to oczywiście zupełnie inny rodzaj układanki niż te dla najmłodszych. Nie da się jednak ukryć, że na każdym etapie życia układanie puzzli stanowi rozrywkę i ma walory edukacyjne. Układanki pozwalają skupić uwagę, wyciszyć się, odpocząć, ćwiczyć umiejętność koncentracji, logicznego myślenia, a nawet pamięć. Dla dorosłych najbardziej polecane są układanki logiczne, polegające na przykład na takim ułożeniu elementów, aby rozwiązać supeł, ułatwić drogę stalowej kuleczce, wydostać coś z pudełka. Oczywiście klasykiem pozostaje kostka Rubika, od lat ciesząca się niezwykłą popularnością. Dorośli na pewno mile spędzą też czas nad tradycyjnymi puzzlami, których złożenie w jeden obrazek może zająć długie godziny.

Jakie są rodzaje puzzli i układanek?

Puzzle do układania podzielić można na wiele rodzajów. Najpierw przychodzą nam na myśli drobniutkie puzzle z widoczkami czy dziełami malarskimi. Na rynku jednak jest więcej rodzajów układanek, na przykład innowacyjne Eko klocki korkowe Kule. Ta zabawka pozwala ćwiczyć zmysł równowagi, a jednocześnie jest ekologiczna. Wiele jest też dużych puzzli nadających się dla młodszych dzieci, nie będą one stwarzać zagrożenia połknięcia elementu. Wśród układanek warto wyróżnić wszystkie kreatywne zabawki wykonane z nietypowych materiałów, składające się z elementów grających, różniących się fakturą - w najszerszym stopniu oddziałują one na psychikę i zmysły, rozwijając poprzez zabawę.

Polecane puzzle i układanki

Jeśli poszukujemy prezentu dla bliskiej osoby, warto postawić na coś oryginalnego, rozwijającego. Taką rolę mogą spełniać puzzle dla dzieci. Układanka/Piramidka dla dziecka Tots jest miła w dotyku, rozwija zdolności manualne. Szeroko polecana jest również magnetyczna układanka Apli Kids - Emocje - pozwala ona tworzyć historie, rozwijać wyobraźnię, zdolność opowiadania. Dla nieco starszych dzieci, zainteresowanych nauką polecana jest na przykład układanka szkielet stegozaura do składania, Rex London. Z elementów w zestawie stworzyć można wiernie odwzorowujący prawdziwe kości, szkielet dinozaura świecący w ciemności. Po złożeniu będzie świetnym elementem wystroju.

Gry, puzzle i inne zabawki edukacyjne warto kupować w sprawdzonych sklepach, które w asortymencie posiadają atestowane zabawki, niezawierające szkodliwych materiałów. Zajrzeć można pod adres: https://maleomi.pl/puzzle-i-ukladanki. Z łatwością znajdziemy tam idealne układanki i puzzle dla osób w różnym wieku.