Ciągle masz bałagan w papierach? Najwyższy czas, aby podjąć stosowne kroki i zakupić segregatory, które pomogą utrzymać Ci ład i porządek.

Jakie funkcje powinien zapewnić segregator?

Segregatory to niezbędne narzędzia organizacyjne przy prowadzeniu biura lub trzymaniu dokumentów i kopii rachunków w gospodarstwie domowym. Pierwszorzędną funkcją segregatora jest pomoc w archiwizacji dokumentów papierowych. Tak przechowywane druki oraz pisma są chronione przed niszczeniem i degradacją, nie gniotą się, a także nie zaginą w zakamarkach biura. Mogą śmiało zastąpić pudła archiwizacyjne, a wręcz są rozwiązaniem o wiele lepszym. Dzięki dokładnemu opisowi segregatory biurowe pomagają też w organizacji dokumentów, ułatwiają ich odnalezienie dzięki spisowi alfabetycznemu, a wertowanie upraszczają przekładki segregatora. Dokumenty zgrupowane w segregatorach o wiele prościej się przegląda, prawie jak książkę, wertując z kartki na kartkę koszulki do segregatora. Jak widać, są nieocenioną pomocą w biurach i bibliotekach, a także przy czy dbaniu o ład rachunkowy w gospodarstwach domowych.

Segregatory – rodzaje

Na rynku można zetknąć się z wieloma rodzajami segregatorów. Jednym z najpopularniejszych z nich są segregatory A4, które powszechnie są wykorzystywane w archiwizacji  dokumentów w biurach czy kancelariach. Możemy też wyróżnić segregatory miękkie i te w oprawie twardej. Dla osób o większym poziomie estetyki możemy zaproponować segregatory ozdobne z różnego rodzaju motywami graficznymi, bardziej zjawiskowe niż klasyczne segregatory biurowe. Często korzystają z nich dzieci, żeby przechowywać w nich karteczki do segregatora i mieć porządek w swoich kolekcjach. Występują także modele, gdzie koszulki do segregatora są na stałe do niego przytwierdzone. Jak widać, wybór jest szeroki i zależy od konkretnego zastosowania i poczucia estetyki użytkownika.

Czym wyróżnia się dobry segregator?

Dobry segregator powinien wyróżniać się przede wszystkim możliwością łatwego wyodrębnienia poszukiwanych dokumentów. Równie ważna jest też dostępność prostego sposobu wyciągnięcia jednego lub wielu druków czy dołączenia nowych bez konieczności naruszania istniejącego porządku i układu dokumentów. Odpowiedni skoroszyt powinien mieć też możliwość umieszczenia etykiety na swoim grzbiecie, żeby w razie czego w łatwy sposób można ją było zmienić. Nie bez znaczenia są też przekładki do segregatora dołączane razem z produktem, bez konieczności dokupowania ich osobno. Jeśli segregator będzie na widoku, warto wybrać taki, który będzie dumnie prezentował się na półkach, a nie straszył szarością. Na rynku istnieje duży segment segregatorów ozdobnych, a nawet takich obitych w skórę.

Co można trzymać w segregatorze?

Segregator przede wszystkim ma pomóc nam utrzymać porządek „w papierach”. Możemy w nim trzymać różnego rodzaju kartki. Segregator na dokumenty to pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o tym artykule biurowym. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego akcesorium. Szukając inspiracji kulinarnych, możemy prowadzić segregator na przepisy, dzięki czemu zawsze będzie my mieć je uporządkowane i dostępne pod ręką. Dzieciom proponujemy, żeby założyły segregator A5, w którym będą mogły przechowywać kolorowe karteczki do segregatora, a następnie się nimi wymieniać. Jak widać, zastosowanie może być różnorodne i nie muszą to być tylko segregatory biurowe.