Sensoryczne  

Zabawki sensoryczne wspierają rozwój dziecka już od dnia narodzin. Dzięki nim maluch otrzymuje dodatkowe bodźce wpływające na zmysł wzroku, węchu, dotyk, a także słuch. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Czym są zabawki sensoryczne?

Każdemu z nas zależy, aby zapewnić dzieciom najlepsze warunki do rozwoju. Dlatego wiele osób decyduje się na zabawki sensoryczne. Są to wyjątkowe zabawki, które mają na celu przede wszystkim stymulowanie rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Okazuje się, że zabawki sensoryczne dla niemowląt i dzieci są szczególnie ciekawe. Dzieje się tak, ponieważ zostały wzbogacone o elementy dostarczające zmysłom bodźców. Zazwyczaj oddziałują na słuch, dotyk i wzrok. Zdarza się jednak, że pomagają również w rozwoju węchu. 

Warto pamiętać, że zbyt dużo elementów grających lub świecących może zrazić, rozdrażnić dziecko i w efekcie nie będzie zainteresowane zabawą. Zabawki do integracji sensorycznej charakteryzują się zazwyczaj nietypowymi kształtami, różnorodnymi fakturami tkanin, kontrastową kolorystyką, a także wspomnianymi już świecącymi lub grającymi elementami. Powinniśmy wiedzieć, że proces tworzenia integracji sensorycznej ma swój początek już w życiu płodowym i trwa aż do 7 roku życia. Dlatego warto cały czas dbać o rozwój dziecka i zapewniać mu pomoce sensoryczne.

Zabawki sensoryczne - rodzaje

Zabawki sensoryczne dla dzieci można podzielić ze względu na zmysły, na które oddziałują. Wśród pobudzających rozwój zmysłu dotyku znajdują się między innymi: gniotki sensoryczne, specjalne maskotki, miękkie klocki lub książeczki. Ważne, aby były one wyprodukowane z bezpiecznych materiałów, które umożliwiają wyginanie, rozciąganie, a nawet gryzienie. Warto zwrócić uwagę, że maluchy często wkładają różne przedmioty do buzi. Dlatego należy pamiętać, aby zabawki posiadały odpowiednie certyfikaty i atesty. Zabawki sensoryczne dla dzieci oddziałujące na słuch to przede wszystkim grzechotki. Warto jednak zwrócić uwagę, że część pluszaków, puzzli czy książeczek również posiada elementy grające. Jedną z ciekawych propozycji są również zabawki kontrastowe, które pobudzają zmysł wzroku. Wśród nich znajdziemy książeczki, maty edukacyjne czy pluszowe kostki. 

Starsze dzieci można zaangażować do tworzenia zabawki DIY. Świetnym rozwiązaniem będą także gry sensoryczne. Dzięki temu maluch otrzymuje bodźce rozwijające zmysł wzroku, a także uczy się kreatywnego i logicznego myślenia.

Jakie są polecane zabawki sensoryczne?

Wśród polecanych zabawek sensorycznych można znaleźć między innymi produkty marki Dolce. Jest to firma, która tworzy swoją ofertę z myślą o nauce przez zabawę. Różnorodność tkanin, tekstur, kolorów i dźwięków to cechy, które charakteryzują zabawki sensoryczne marki Dolce. W ofercie znajdziemy produkty dla dzieci w różnym wieku. Zabawki sensoryczne dla 2 latka sprawdzą się również u młodszych maluchów, choć z pewnością nie będą one w stanie korzystać z wszystkich funkcji dostępnych w produkcie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie pomoce sensoryczne. Pierwszą z nich jest mały mrówkojad, który zainteresuje dziecko wyrazistymi kolorami. Jego kształt został stworzony z myślą o łatwym łapaniu przez rączki każdego malucha. Na grzbiecie znajdziemy również czerwony uchwyt, za który bez problemu może złapać każde dziecko. Jeżeli dziecko złapie za odpowiedni sznurek, wówczas zabawka zacznie wibrować. Na zmysł słuchu i dotyku oddziałują również koraliki w nogach zabawki oraz szeleszczące uszy. Jest to zabawka sensoryczna, która sprawdzi się już od samych narodzin. 

Drugi z produktów, na który warto zwrócić uwagę, to muzyczna żyrafa Dolce. Jeżeli interesują nas duże zabawki sensoryczne, z pewnością żyrafa okaże się doskonałym rozwiązaniem. Sprawdzi się nie tylko podczas rozwijającej zabawy, ale również uspokajania dziecka. Warto zwrócić uwagę, że w zabawce został umieszczony również gryzak. Kiedy dziecko pociągnie za dodatkowy element, jakim jest ważka, wówczas włączy się spokojna melodia. Żyrafa stworzona z materiałów o różnych fakturach doskonale sprawdzi się w przypadku stymulowania dotyku.

Jakie są zalety zabawek sensorycznych?

Zabawki sensoryczne wysyłają bodźce do rozwoju zmysłu wzroku, słuchu, dotyku oraz węchu. Dzięki temu dziecko nabywa nowe umiejętności poprzez zabawę. Warto również zwrócić uwagę, że pomoce sensoryczne będą doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które mają problem z koncentracją, są nadpobudliwe. Spokojne melodie pomogą mu się wyciszyć, a dodatkowe elementy w zabawce rozwinąć i otworzyć na otaczającą go rzeczywistość. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić. Zbyt dużo bodźców może nieść wręcz odwrotny skutek. Dziecko po prostu się zniechęci i odrzuci zabawki sensoryczne.