Śpiworki, osłonki, pokrowce  

Śpiworki dla niemowląt to wygodne, a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie na zachowanie ciepła maluszka w trakcie drzemek i nocnego snu. Dowiedz się, czym się kierować w wyborze śpiworka.

Jaki śpiworek kupić dla dziecka?

Śpiworek, podobnie jak ubranko, powinien być dopasowany do długości ciała niemowlaka czy wzrostu starszego dziecka. Nie należy kupować zbyt dużych ani zbyt małych śpiworków - jedne i drugie będą niewygodne dla malucha.

Klasyczny śpiworek ma kształt "worka", zapinanego z przodu na zamek błyskawiczny. Tego typu śpiworki nie posiadają rękawów - dlatego warto zadbać o to, aby dziecko ubrane było np. w kaftanik. Ocieplany śpiworek bambusowy zapewni ciepło brzuszkowi i nóżkom, dlatego nie ma konieczności zakładania niczego więcej.

Śpiworek z długimi rękawami, taki jak śpiworek Love to Dream to dobre rozwiązanie dla starszych niemowląt. W cieplejsze dni dziecko może być do nich ubrane jedynie w pieluszkę. W chłodniejsze możemy zdecydować się na bezrękawnik i śpiochy lub cienki pajac.

Jeśli interesuje nas śpiworek do fotelika, warto zwrócić uwagę, czy pasuje do naszego fotelika samochodowego, tj. czy jest dostosowany np. do trzypunktowego zapięcia.

Czym powinien cechować się dobry śpiworek?

Dobrej jakości śpiworek posiada certyfikaty oznaczające wysokiej jakości materiały i bezpieczeństwo. Dodatkowo markowe śpiworki posiadają oznaczenie skali ciepła TOG. Najbardziej popularnym rodzajem śpiworków są TOG 2,5, które zapewniają komfort cieplny w temperaturze zewnętrznej 16-24 stopnie. Warto pamiętać, że specjaliści od snu i pediatrzy zalecają utrzymywanie temperatury w sypialni w granicy 18-20 stopni.

Dobrej jakości tekstylia dla dzieci znajdują się w ofercie takich marek, jak m.in. CuddleCo.

Ile kosztuje dobry śpiwór dla dziecka?

Śpiworki, podobnie jak zabawki czy nosidełka, występują w bardzo dużym wachlarzu cenowym. Mogą zatem kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od marki, materiałów, z jakich są wykonane i warunków, do jakich są przystosowane. Z założenia im śpiworek zapewnia większy komfort cieplny, tym droższy będzie. Bawełniany śpiworek będzie prawdopodobnie tańszy niż ekologiczny bambusowy. W wyborze jednak warto nie tyle kierować się ceną, ile naszymi potrzebami. Może się okazać, że w zupełności wystarczy nam do codziennego stosowania śpiworek w granicy 150 złotych - droższe rozwiązania przydatne są w okresie zimowym, w trakcie dłuższych spacerów. To także konieczna inwestycja, jeśli maluszek rodzi się zimą i konieczne będzie przewiezienie go ze szpitala w trakcie dużych mrozów.

Inne akcesoria do śpiworków – osłonki, pokrowce

Jeszcze inną kategorią produktów są śpiworki do wózka, takie jak śpiworek Thermo Aktion Kaiser - zapewniają ciepło nawet przy mrozie i silnym wietrze. Na cieplejsze dni lepszym rozwiązaniem będzie śpiworek taki jak Dooky - zapewnia komfort cieplny, jednak nie doprowadzi do przegrzania dziecka w trakcie wiosennego spaceru. Marka Dooky specjalizuje się w estetycznym wykonaniu swoich śpiworków i ciekawym wzornictwie - dlatego mamy możliwość dopasowania śpiworka do naszego wózka i całości wyprawki.

Kupując śpiworek warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, takimi jak osłonki na szybę chroniące dziecko przed nadmiernym słońcem, bidonem podróżnym (termosy podróżne dłużej utrzymują ciepło, dobrze w tym celu sprawdzają się również pokrowce neoprenowe) czy zagłówkiem podróżnym. Wszystkie te produkty znajdują się w ofercie marki Little Life.