Sztućce dla najmłodszych - dlaczego są tak ważne?

Nauka jedzenia sztućcami to ważny kamień milowy w życiu dzieci. Obserwując nas przy stole, dzieci mają naturalną potrzebę naśladowania nas i chcą tak jak dorośli używać sztućców. Sztućce, których używamy na co dzień nie są jednak przeznaczone dla dzieci - mogą być ostre i zranić delikatną buzię maluszków, są zbyt ciężkie i niewygodne, nie mieszczą się w buzi dziecka i nie są praktyczne do transportu - gdy chcemy zabrać przekąskę do parku czy na plac zabaw. Ucząc dzieci samodzielnego jedzenia warto sięgnąć po specjalnie przeznaczone dla nich sztućce dla dzieci i naczynia dla dzieci. Ich kształt często nie przypomina zwykłych sztućców, niemniej jednak uczy dziecko prawidłowego chwytu i pozwala łatwo przenieść jedzenie z talerzyka do buzi - jak specjalny widelec Tutti Frutti o unikalnym, opatentowanym kształcie, które uczą właściwego chwytu i stymulują rozwój małych rączek.

Czy sztućce dla dzieci muszą spełniać normy?

Wszystkie produkty dla dzieci powinny spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, jednak w przypadku sztućców - jest to wyjątkowo ważne. Karmiąc maluszka warto sięgnąć po produkty, które posiadają specjalne atesty i są dopuszczone do kontaktu z żywnością, pokryte bezpieczną, nietoksyczną farbą i zrobione z materiałów, które nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie i nie będą powodowały alergii. Duży wybór bezpiecznych i trwałych sztućców dla dzieci znaleźć można w sklepie maleomi.pl

Dlaczego warto wybrać sprawdzone sztućce dla dzieci?

Produkty te są bezpieczne dla naszych dzieci, trwałe i łatwo utrzymać je w czystości myjąc w zmywarce. Są wygodne w użyciu, w opracowaniu ich kształtu biorą udział fizjoterapeuci i specjaliści rozwoju, co gwarantuje, że dziecko nie będzie się frustrowało i szybko nauczy się korzystania ze sztućców. 

Od jakiego wieku uczyć dzieci używania sztućców?

To dziecko decyduje, kiedy sięga po łyżeczkę. Zdarza się, że już półroczne dzieci sięgają po łyżeczkę podczas karmienia. I choć wtedy służy ona raczej jako zabawka, warto dać dziecku możliwość swobodnej zabawy i oswajania się ze sztućcami, kładąc przy jego nakryciu dodatkową łyżkę lub widelec. Dziecko naśladując rodziców będzie się starało nauczyć używania sztućców i stopniowo nabierze wprawy. Zazwyczaj dzieci w wieku ośmiu miesięcy chwytają żywność i próbują samodzielnie wkładać do ust, pomiędzy 9 a 11 miesiącem życia rozwijają chwyt szczypcowy, który pozwala na trzymanie drobnych przedmiotów, takich jak sztućce. Żeby proces ten przebiegał bez stresu i dziecko nie frustrowało się i sprawnie uczyło posługiwania sztućcami, warto wybrać sztućce przeznaczone dla dzieci.

Z jakiego materiału sztućce dla dziecka będą najlepsze?

Sztućce plastikowe są lekkie, praktyczne, nie niszczą się, gdy upadną, a przede wszystkim - są bardzo bezpieczne i dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy, nie zrani się przypadkowo i nie uderzy. Niewątpliwą zaletą jest możliwość zakupu sztućców dla dzieci z grawerem, które są wspaniałym pomysłem na prezent urodzinowy. Sztućce dla dzieci w specjalnym opakowaniu łatwo można zabrać do parku czy na plac zabaw i podczas transportu zapewnić higieniczne warunki. Oprócz sztućców warto wybrać inne akcesoria z bogatego asortymentu b.box.

Sztućce metalowe powinny być bezpieczne, o zaokrąglonym kształcie, odpowiednio lekkie i poręczne. Nie ustępują sztućcom plastikowym, jeśli chodzi o różnorodność kolorów i barw, mogą na nich zagościć bohaterowie ulubionych bajek. Dobrze sprawdzają się dla dzieci sztućce z łączonych materiałów, takie jak produkty VIALLI DESIGN, których ponadczasowy design i atrakcyjne ilustracje zachęcą do jedzenia sztućcami każdego maluszka.