Urządzając kuchnię, powinniśmy pomyśleć nie tylko o koszu na śmieci, ale również odpowiednich workach. Jaki powinien być worek na śmieci? Na co zwrócić uwagę, wybierając ten produkt?
Na co zwrócić uwagę kupując worki na śmieci?
Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę, jest przede wszystkim pojemność kosza. Jeżeli nie mamy informacji na ten temat, wówczas powinniśmy spróbować ją oszacować. Jednym z największych są worki na śmieci 240l. Rzadko jednak sprawdzą się w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka. Nikt z nas nie trzyma tak dużego kosza w domu. Rozwiązanie to sprawdzi się, kiedy jednak zdecydujemy się na inwestycję w stojak na worek na śmieci. Zazwyczaj jest to metalowa lub plastikowa konstrukcja, na której zawiesza się kolor worka dostosowany do koloru pokrywy. Jeżeli mamy kosz o mniejszej pojemności, na przykład w łazience, wówczas warto zwrócić uwagę na niemal najmniejsze worki na śmieci 10l - rozmiar C. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego został wyprodukowany worek na śmieci. Niewiele osób wie, że na rynku możemy znaleźć nie tylko foliowe worki na śmieci, najczęściej z tworzywa sztucznego HDPE, ale również biodegradowalne. Więcej na ten temat przeczytamy w kolejnym akapicie. Oprócz tego zwróćmy uwagę na rodzaj zamykania. Niektóre worki posiadają specjalne taśmy ściągające umożliwiające łatwe zamknięcie worka bez nadmiernego dotykania worka i śmieci. Taki mechanizm może przypominać uchwyt na worki na śmieci. Warto również zwrócić uwagę na cenę. Musimy mieć świadomość, że za worki z materiałów biodegradowalnych przyjdzie nam zapłacić więcej.
Jakie są rodzaje worków na śmieci?
Warto zwrócić uwagę na podział worków na śmieci ze względu na pojemność. W przypadku worków na śmieci możemy spotkać się z tradycyjnym podziałem, czyli worki na śmieci 60l, 20l Joseph Joseph. Niektóre firmy wprowadzają jednak dodatkowe oznaczenia literowe. Takie oznaczenia znajdziemy, jeśli chodzi o worki na śmieci Brabantia. W tym przypadku możemy spotkać się z oznaczeniami literowymi. Przykładowo: rozmiar A odpowiada pojemności 3l, rozmiar C to pojemność od 10 do 12l, rozmiar E to pojemność 20l, rozmiar G obejmuje pojemność od 23 do 30l, rozmiar L to worki na śmieci 45l-40l marki Brabantia. Warto zaznaczyć, że im większa pojemność, na przykład worki na śmieci 120l, tym mniejsza dostępność. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na różnice w stosowanych materiałach.
Worki na śmieci z tworzywa sztucznego są zazwyczaj produkowane z polietylenu. W zależności od jego gęstości można spotkać się ze stosowaniem różnych nazw. LDPE oznacza niską gęstość, ale za to większą grubość i rozciągliwość. Oznacza to, że są one bardzo wytrzymałe. Z kolei worki na śmieci HDPE charakteryzują się przede wszystkim wysoką gęstością polietylenu, przez co są cieńsze i mniej wytrzymałe. Na rynku można również znaleźć worki biodegradowalne. Jedną z firm, która je oferuje, jest Brabantia. Charakteryzują się bezpieczeństwem dla środowiska, kompostowalnością. Worki biodegradowalne 6l Brabantia są zalecane w przypadku odpadów organicznych. Oprócz tego zostaną ograniczenia czasowe. Worki biodegradowalne można stosować nie dłużej niż 10 dni. Nie są one również odporne na temperaturę wyższą niż 50 stopni Celsjusza. Warto zwrócić również uwagę na worki na śmieci intelligent waste Joseph Joseph. Są w 100% biodegradowalne. Dodatkowe podwójne szwy sprawiają, że konstrukcja jest solidna i nie musimy martwić się o zniszczenie worka. Worki są jednak przeznaczone do koszów Totem 50l i 60l do obu komór.
Jaki kolor worków na śmieci? - segregowanie
Wiele osób nie jest pewne, jakie kolory worków na śmieci powinny wprowadzić w celu ułatwienia segregacji odpadów. Dlatego warto przypomnieć związane z tym zasady. Na początku należy zaznaczyć, że istnieje podział na cztery różne typy odpadów ze względu na surowiec. Są to: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady biodegradowalne. Warto zwrócić uwagę, że odpady wielomateriałowe, na przykład karton po soku, powinny trafić do kosza przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Jakie będą potrzebne worki na śmieci segregowanie? Dla papieru został przeznaczony niebieski. W przypadku szkła powinniśmy zainwestować w worki zielone. Metalom i tworzywom sztucznym odpowiada kolor żółty. Natomiast odpady biodegradowalne powinny znaleźć się w brązowym roku.