Nauka przez zabawę? Jest to jak najbardziej możliwe! Wystarczy wybierać zabawki edukacyjne, dzięki którym dziecko pozna nowe rzeczy i nabierze nowych umiejętności.

Zabawki edukacyjne – czyli jakie?

Zabawki edukacyjne zapewniają dziecku bezstresowe możliwości rozwoju. Do tej kategorii zaliczamy wszystkie zabawki, które jednocześnie pomagają dziecku nauczyć się kolejnych czynności – sprawność motoryczna, rozpoznawanie kolorów i kształtów, liczenie… Te i wiele innych czynności może być bezproblemowo rozwijane bez presji, w trakcie radosnej zabawy.

Zabawki edukacyjne mogą być dedykowane konkretnemu etapowi rozwojowemu dziecka lub posiadać możliwość dostosowania do niego kolejnych opcji - Fisher-Price Szczeniaczek uczniaczek, w zależności od wybranego poziomu, może najpierw być zwykłym pluszakiem, a docelowo uczyć nasze dziecko abstrakcyjnego myślenia.

Jakie zabawki edukacyjne przydadzą się Twojemu dziecku?

Już zabawki dla niemowląt mogą posiadać aspekt edukacyjny! Jedną z pierwszych rzeczy, jakich uczy się nasze dziecko, jest skupienie wzroku - karuzela interaktywna Czas dla Brzuszka pomoże maluszkowi rozwijać się już od pierwszych dni życia. Mata dla niemowląt jest kolejnym rodzajem zabawki edukacyjnej, która nie posiada ograniczenia wiekowego.

Im dziecko będzie starsze, tym więcej zróżnicowanych bodźców będzie potrzebowało. Stolik edukacyjny to rodzaj zabawki, który na jednym panelu łączy ze sobą kilka zróżnicowanych funkcji. Jest świetną opcją, aby poprzez zakup jednego przedmiotu osiągnąć efekt edukacyjny, do którego w innym wypadku potrzebowalibyśmy kilku różnych zabawek.

Podobną funkcję spełnia laptop dla dzieci, chociaż zwykle wymaga on mniej wysiłku manualnego i jest skierowany raczej do starszych dzieci – takie laptopy sprawdzą się już jako zabawki dla 6-latków.

Jakie są cechy najlepszych zabawek edukacyjnych?

Zabawki edukacyjne powinny działać w taki sposób, żeby dziecko nawet nie zauważyło, że właśnie jest czegoś uczone. Zawsze zwracaj uwagę na wiek opisany na pudełku – zabawki te są dopasowane do kolejnych etapów rozwojowych dziecka przez specjalistów. Stosując się do tych zaleceń masz pewność, że dana zabawa nie będzie ani zbyt skomplikowana ani za prosta dla dziecka, zapewniając mu ciągły wzrost intelektualny, pozbawiony niepotrzebnych frustracji. Zabawki dla dwulatka będą bardziej skomplikowane niż zabawki dla rocznego dziecka, jak np. Arka Noego Dumel Discovery.

Wiele zabawek posiada kilka różnych funkcji, dzięki czemu będą dorastać razem z dzieckiem – np. zabawka Fisher-Price Wesoły Padzik jest kolorowa i posiada wiele przycisków, a jednocześnie pomaga w nauce kolorów, literek i cyferek. W zależności od wieku dziecka, zabawka wpasuje się w jego etap rozwojowy i pozwoli na stopniowe odkrywanie kolejnych funkcji.

Polecane zabawki edukacyjne

Alilo Króliczek Honey Bunny jest wielofunkcyjną, interaktywną zabawką, która może towarzyszyć dziecku od dnia narodzin, a jednocześnie nadal być przydatna na etapie przedszkolnym. Nagrywa dźwięki, odtwarza muzykę, służy jako lampka nocna.

Podobnie razem z dzieckiem dorastać będzie Edukacyjna Świnka Skarbonka, zaczynając od wibracji i dźwięku włączanych po naciśnięciu noska, kończąc na nauce liczenia.

Zabawki dla 3-latka mogą posiadać małe elementy i rozwijać bardziej abstrakcyjne umiejętności. Zdrowe odżywianie - gra edukacyjna pomoże w trakcie zabawy wyjaśnić dziecku, jakie jedzenie będzie dla niego najlepsze, a zabawka edukacyjna "Moje uczucia" wprowadzi w świat emocji.