Zero Waste & EKO  

Nadprodukcja śmieci stanowi w dzisiejszych czasach coraz większy problem. Według danych WWF każdy z nas wytwarza 312 kg odpadów rocznie, co w skali globalnej oznacza niewyobrażalne wręcz ilości. Jedna foliowa reklamówka rozkłada się prawie 450 lat, a ogromna część z nich trafia do mórz czy oceanów, przyczyniając się do śmierci zwierząt w nich żyjących. Obecnie ograniczenie konsumpcjonizmu już nie jest pożądane, a wręcz konieczne. O tym, czym jest ruch Zero Waste oraz jak być EKO na co dzień, przeczytasz w artykule poniżej.

Czym jest Zero Waste?

Filozofia Zero Waste zakłada całkowite wyeliminowanie produkcji śmieci w ramach gospodarstwa domowego. Dosłowne tłumaczenie to „zero marnowania”, czyli kupowanie tylko niezbędnych produktów, ponowne przetwarzanie i wykorzystywanie w innym celu. Oprócz oczywistych korzyści płynących dla środowiska, taki sposób postępowania odczuje także w zasobności naszego portfela. Eliminacja nadmiernego konsumpcjonizmu poprzez wprowadzenie w życie zasady no waste, to mniejsze wydatki na produkty, które okazują się dla nas zbędne, a bez których wcześniej nie wyobrażaliśmy sobie życia. W stopniowym dochodzeniu do zero waste, pomoże przejście etapu Less Waste, polegającego na ograniczeniu zakupów, a przynajmniej przemyślane decyzje zakupowe oraz maksymalne wykorzystanie tego co już zakupimy.

Jakie są podstawowe zasady Zero Waste?

Chcąc wprowadzić w swoje życie zasadę Zero Waste, pamiętać należy o przestrzeganiu 6 fundamentalnych zasad, zwanych zasadami 6R:

  1. Refuse (odmawiaj) – nie przynoś do domu po zakupach zbędnych jednorazowych reklamówek, odmawiaj wszelkich produktów generujących odpady
  2. Reduce (ograniczaj) – ogranicz konsumpcjonizm , kupuj tylko faktycznie to co jest Ci niezbędne, minimalizm jest w modzie!
  3. Reuse (używaj ponownie) – nic co jest jednorazowe, nie jest ekologiczne. Bidony, kubki czy zestawy sztućców, które zawsze możemy ze sobą zabrać to przedmiot w które warto zainwestować. Ponadto wystarczy trochę wyobraźni. a zużyta butelka może posłużyć jako wazon, a szklane opakowanie po jogurcie jako słoiczek na przyprawy lub świecznik.
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – bardzo ważna jest segregacja odpadów, które mogą zostać poddane recyklingowi. Oprócz tego, można stworzyć nowe rzeczy z tych pozornie do niczego się nie nadających np. ze starej poszewki można uszyć materiałową torbę na zakupy.
  5. Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne – powstanie z nich naturalny nawóz do roślin.
  6. Repair (naprawiaj) – nie wyrzucaj wszystkiego co się zepsuje, staraj się to naprawić. Buty nie zawsze nadają się do wyrzucenia – wystarczy udać się do dobrego szewca.

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wskazuje także na 7 zasadę – Remember, która wskazuje, że powinniśmy pamiętać o wszystkich poprzednich. Świadomie podejmowanie decyzji w życiu jest bardzo ważne i ma duży wpływ nie tylko na nasze życie, ale także na środowisko we którym żyjemy.

Wady i zalety stylu życia Zero Waste

Główną zaletą jest dbałość o środowisko i to jest to, co powinno każdego z nas przekonać do przejścia na taki styl życia. Oprócz wspomnianych wyżej korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy, których nie wydajemy na niepotrzebne produkty, ważne jest nabycie umiejętności oszczędzania, organizacji i świadomego zarządzania własnym budżetem. Jedyną wadą może być konieczności rezygnacji z naszych ulubionych produktów, które ze względu na swoje zbędne, dodatkowe opakowania, nie są zgodne z zasadą no waste.

Polecane produkty Zero Waste

Chcąc zacząć zgodnie z zasadą Zero Waste. Warto zacząć od używania bawełnianych toreb zakupowych, które nie dość, że posłużą nam długi czas, to jeszcze designerskie wzory z pewnością przyciągnąć uwagę innych osób. Przydatnym produktem będą wielorazowe worki na warzywa/owoce, które znajdziesz w sklepie maleomi.pl. Są Ze względu na to, że są wielokrotnego użytku, są przyjazne środowisku, można je bez problemu prać w 30 stopniach, a w dodatku wytrzymują ciężar do 10 kg. Warto także na początek zainwestować w butelkę z wkładem filtrującym, który pozwoli nam na napełnienie jej wodą z kranu. Jeżeli jednak chcemy używać butelki, którą już posiadamy, wystarczy zakupienie samego wkładu filtrującego. Jednym z nich może być filtr węglowy, który ma za zadanie przyciągać zanieczyszczenia i zapewnić odpowiednie pH, a okres jego działania to aż 6 miesięcy! Później możemy go ponownie wykorzystać np. jako nawóz do kwiatów lub pochłaniacz wilgoci i zapachów. Pozostając w temacie napojów,  każdy z nas powinien także zaopatrzyć się w kubek termiczny, który będziemy mogli zabrać ze sobą do pracy lub w podróż. Idealni jeżeli będzie on takiej pojemności, że pozwoli na korzystanie z większości ekspresów – w takim wypadku będziemy mogli w kawiarni poprosić o kawę prosto do swojego kubka. Idealną opcja będzie Kubek Ekologiczny 355ml HIP Sky Dusty Pink, który jest lekki, idealnie zatrzymuje ciepło i przy okazji nadaje się do mycia w zmywarce. Bardzo problematycznym produktem są słomki, które uwielbiają dzieci, ale często są także dodawane do kolorowych drinków w barach. W odpowiedzi na realne potrzeby, wiele firm w swojej ofercie posiada słomki metalowe (jak np. Stalowe słomki do napojów Rainbow) lub papierowe (Słomki naturalSłomki Lisek Rusty Rex London). Idealny zestaw Zero Waste stanowią słomki szklane wraz ze szczoteczką do czyszczenia, takie jak oferuje firma Vialli Design. Każdy zestaw zawiera 6 słomek, wykonanych z wysokiej jakości szkła prostych lub zakrzywionych. Ich elegancki wygląd sprawia, że chcemy ich używać do każdego z napojów, a przy tym nie pozostawiają metalicznego posmaku oraz są hipoalergiczne. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie internetowym Maleomi.pl w zakładce zero waste, pod adresem https://maleomi.pl/zero-waste.

Pamiętajmy, że nawet niewielka zmiana nawyków może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety, która obecnie jest w opłakanym stanie. Zarówno w Polsce jak i na świecie powstało wiele ruchów wyznających filozofię zero waste, która powinna być wpajana każdemu od najmłodszych lat. Na szczęście nasza świadomość na temat zanieczyszczania środowiska cały czas wzrasta, co możemy zauważyć na co dzień. Coraz więcej osób rezygnuje z plastikowych butelek oraz reklamówek na rzecz zasady życia zero waste. W tym wypadku mniej znaczy więcej – więcej dobrego dla środowiska.