Zraszacze  

Zraszacze ogrodowe to doskonałe rozwiązanie postawionego problemu. Sprawią, że Twoje rośliny będą nawodnione, a Twój ogród zabarwi się najczystszym odcieniem zieleni. Nawadnianie trawnika nigdy nie było tak proste.

Jaki zraszacz kupić do ogrodu?

Przede wszystkim przy rozważaniu zakupu konkretnego modelu zraszacza należy wziąć pod uwagę, jakiej wielkości mamy ogród. Nie bez znaczenia jest też kształt działki, gdy chcemy zakupić zraszacze do ogrodu. Kluczowa jest też roślinność, która znajduje w ogrodzie, gdyż niektóre rośliny nie mogą być zraszane ciągłym lub mocnym strumieniem wody. Do wyboru mamy szeroką gamę rozwiązań i produktów. Są to między innymi zraszacz pulsacyjny, najlepszy do średnich ogrodów, czy też zraszacz polowy o dość dużym zasięgu. W rodzajach zraszaczy można wyróżnić też zraszacz statyczny o krótkim zasięgu, który będzie odpowiedni do niewielkich ogrodów, czy zraszacz obrotowy, który będzie w sam raz do ogrodów średniej wielkości. Na uwagę zasługują także tryskacze. Należy pamiętać, że nie każdy typ zraszacza może być odpowiedni do naszego ogrodu, więc odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest taka prosta.

Na co zwrócić uwagę, kupując zraszacze

Kupując zraszacz, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, co chcemy podlewać. Czy mają to być zraszacze do ogrodu, czy może zraszacze trawnika? Jaką roślinność mają podlewać – czy jest ona delikatna, czy wytrzymuje duży napór wody? Czy może być stosowane nawadnianie kropelkowe, które pozwalają nam na oszczędzanie? Istotne jest też przyłącze wody, którym dysponujemy – musimy sprawdzić, jakie jest ciśnienie wody, co wpływa na to, ile zraszaczy możemy podpiąć do sieci. A może zainteresują nas zraszacze uruchamiane automatycznie o danych porach dnia? Jest to niesamowicie wygodne rozwiązanie. Będzie ono szczególnie pomocne dla ludzi, którzy dysponują małą ilością czasu i nie mogą w tak dużym stopniu pilnować pielęgnacji ogrodu.

Jakie są wady i zalety zraszaczy?

W zależności od rodzaju zraszacza możemy wyszczególnić inne wady i zalety konkretnego modelu. Wydawałoby się, że największą wadą zraszaczy statycznych jest ich krótki zasięg zraszania i podlewanie ciągle tego samego miejsca. Będzie to jednak doskonałe rozwiązanie dla niewielkiego ogrodu z roślinami lubiącymi wilgoć. Jak widać, końcowa ocena zalet i wad zraszacza będzie tak naprawdę zależna od scenariusza jego użycia. Niewątpliwie zaletą wszystkich zraszaczy (poza ręcznymi) jest możliwość oszczędzenia czasu. Zamiast poświęcania długich godzin na podlewanie trawnika czy ogrodu możemy zlecić to zadanie zraszaczowi, który zadba, by nasza roślinność była odpowiednio podlana. Kolejnym dużym plusem zraszaczy jest to, że podlewają powierzchnię w sposób równomierny. Należy uważać ze zraszaczami, gdy ma się zwierzęta lub małe dzieci. Problematyczne sytuacje występują jednak rzadko i mają miejsce tylko przy wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach, więc tę wadę łatwo wyeliminować.

Najlepsze zraszacze

Ciężko jednoznacznie określić, który zraszacz będzie dla nas optymalny. Użytkownik musi sam wytypować jeden najlepszy, najbardziej odpowiedni do jego terenów zielonych rodzaj sprzętu (lub kilka z nich) wśród szerokiej bazy produktów, jakimi są zraszacze. Przy wyborze systemu zraszania trawnika, ogrodu czy po prostu grządek warzywnych trzeba wziąć pod uwagę ich powierzchnię i kształt oraz typ roślinności tam występujący. Określenie, który zraszacz jest najlepszy, będzie więc bardzo indywidualne.